خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۶۰ – عبور از بحران

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ۱۳۶۰ – عبور از بحران

  • پنجشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۶۰

 ساعت هشت صبح به مجلس شورا رفتم. پس از بررسی گزارشات، آقای لطیف صفری،نماینده اسلام آباد غرب به دفترم آمد و مطالب زیادی از آنجا گفت. هدف اصلی‏اش گلایه ازاین بود که مسئولان برای کارهای منطقه از بومیان استفاده نمی‏کنند. این مطلب رابلوچستانی‏ها و بختیاری‏ها و... هم می‏گویند؛ ضدانقلاب هم روی آن کار می‏کند.

 سپس مصاحبه‏ای با مجله کیهان ورزشی داشتم. آنها هم احساس می‏کنند که‏جمهوری‏اسلامی، توجه لازم را به ورزش نکرده است.  آقای محمدی خمینی، هم مباحثه‏ای‏من در قم - که قاضی بوده است و بازنشسته‏اش کرده‏اند - آمد و شکایت داشت. مرد خوبی‏است؛ باید به قضا برگردد.

 رؤسای آموزش وپرورش همه نواحی تهران آمدند و تأکید داشتند که در تصویب لایحه‏بازسازی و احزاب تسریع کنیم که بتوانند در مدارس با ضدانقلاب مبارزه کنند. بعدازظهر،مصاحبه‏ای با مجله راه زینب و متصدیان نمایشگاه انقلاب، به مناسبت سالروز شهادت‏مطهری داشتم2.

 سپس آقای علی‏اسلامی (پهلوی) فرزند شاهپور علیرضا [پهلوی] همراه نماینده مینودشت‏آقای حسینی، آمد. در آن زمان از خانواده پهلوی بریده است. ظاهراً مسلمان خوبی شده.حرفهایش جالب بود. مالک سه روستا در ترکمن صحرا با ششصد هکتار زمین است که به‏اظهار خودش و آقای حسینی، کشاورزان از او راضیند و طالبند که به محل برود. بعد از انقلاب‏به محل نرفته و روستائیان سهمی به او پرداخته‏اند. کمی نگران بود و می‏گفت می‏خواهم درسم‏را تمام کنم و با کار شخصی زندگیم را اداره کنم. تازه از پاریس برگشته. مادرش در پاریس‏است. اجازه می‏خواست به منطقه برود؛ گفتم مانعی ندارد.

 شب در مدرسه شهید مطهری به دعوت شورای عالی تبلیغات [اسلامی] جلسه داشتیم.آقایان مشکینی، خامنه‏ای، مهدوی کنی، باهنر، بهشتی، معادیخواه، امامی کاشانی  و حقانی‏حضور داشتند. برای اینکه درسهایی در توضیح معارف و مطالب مهم اسلامی با فیلم تهیه شود که بشود همه را در اختیار علاقمندان گذاشت - موضوعهایی طرح شد و هر کسی موضوعی‏انتخاب کرد و من "فلسفه تاریخ" را [انتخاب کردم]. اعتراضاتی به روش و کم کاری هیأت‏بررسی اختلافات داشتیم که به آقای مهدوی[کنی] گفتیم.