خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه / آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۶۰ / کتاب عبور از بحران

خاطرات روزانه / آیت الله هاشمی رفسنجانی / سال ۱۳۶۰ / کتاب عبور از بحران

نگرانی هاشمی از مشکل وتوی شورای نگهبان

  • شنبه ۱۸ مهر ۱۳۶۰
پخش نامه گلایه آمیز به امام از اخبار تلویزیون

در مجلس، کار مهمی نداشتم. تمام وقت را در خانه ماندم. لازم بود، چون درخانه جدید، بایستی کتابخانه‌ ام و سایر کارها را مرتب کنم. آقا جلال وآقا ماشاالله - پاسدار - کتاب‌ها و قفسه‌ها را از خانه قدیم آوردند و به من کمک ‌کردند و من کتابخانه را مرتب نمودم. بیشتر وقتم را گرفت. مقداری هم صرف ‌آشنا شدن به مسیر برق و آب و شیر و سوئیچ  و پریزها شد.

احمد آقا، دو سه بار به منزل آمد. نامه‌ای را که به امام در خصوص کسب اجازه‌ برای‌استفاده از ولایت فقیه در اجرا و تصویب قوانین با عناوین ضرورت و به‌ طور کلی عناوین ثانویه ‌نوشته بودم، تعقیب کردم و امام امروز عصر جواب ‌دادند. فکر می‌کنم مشکلات را رفع کند، ان‌شاءالله.

این مشکلات بیشتر مربوط می‌شود، به موارد زمین های شهری و کشاورزی و تجارت دولتی‌ و محدود کردن کار سرمایه ‌داران، که شورای نگهبان معمولا قوانین مجلس را در این موارد«وتو» می‌کند. راه حل، استفاده از ولایت فقیه ‌است.

امروز، خبر مهمی گزارش نشد. کمی هم فرصت کردم، درس‌های شهید مظلوم ‌بهشتی را درتوضیح مواضع حزب جمهوری، مطالعه نمایم. خدا رحمتشان کند. خبر نامه «ملک خالد» [پادشاه عربستان سعودی] به امام و گله از تظاهرات زوّارایرانی در مکه و مدینه و جواب بسیارمهم و انقلابی - اسلامی امام، پخش شد. امام خیلی خوب با مسائل برخورد می‌کنند. هر چه ‌لازم بوده، امام در این نامه‌ نوشته‌اند. شب، زودتر از اوقات معمول خوابیدم.

تصاویر ضمیمه