خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ١٣٦٧ - پایان دفاع ، آغاز بازسازی

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ١٣٦٧ - پایان دفاع ، آغاز بازسازی

  • شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۶۷
 

شنبه 14 خرداد   |   19 شوال 1408                               4 ژوئن 1988

 

به رادیوهای بیگانه گوش دادم. خبر انتخاب من به جانشینی فرماندهی کل قوا در رأس اخبار است و تفسیرهای گوناگون می‌شود. حمله به اقامتگاه صدام به عنوان اولین اقدام نظامی من تفسیر می‌شود و عراقی‌ها سروصدای زیادی در این خصوص به راه انداخته‌اند و مدعی‌اند بمب‌ها به ساختمان نخورده و به کسی هم آسیبی وارد نیامده است.

ساعت هفت و نیم صبح به دفتر آقای خامنه‌ای رفتم. درباره اقدامات مسئولیت جدید با ایشان مشورت کردم. وقتی که رسیدم مشغول درس زبان انگلیسی بودند. به مجلس رفتم و پس از خواندن گزارش‌ها و انجام کارهای اداری به امور جنگ پرداختم. آقای شمخانی اطلاع داد که دشمن دیشب در منطقه شاخ شمیران پاتک کرده و شکست خورده است و احتمال حمله عمیق در آنجا می‌رود؛ تاکید کردم که باید حفظ شود.

به دفترم گفتم ملاقات‌های متفرقه را حذف کند که به کار تمشیت نیروهای مسلح برسم. تیمسار صیاد [شیرازی] آمد. درباره طرح فرماندهی عملیات برای محسن رضائی و جانشینی ایشان مذاکره شد. چند بار با آقای رضائی که در جبهه است، درباره ستاد و طرح کار و عملیات مذاکره تلفنی داشتم.

آقای محسن رفیق‌دوست [وزیر سپاه پاسداران]  آمد. اجازه پنج میلیارد تومان برای مخارج جنگ گرفت. عصر آقای [علیرضا] افشار [سخنگوی سپاه پاسداران] آمد. اجازه تحویل کارخانه قدیم آزمایش به صنایع سپاه برای ساخت تجهیزات نظامی از جمله موشک را گرفت. محسن هم قبلاً در این مورد صحبت کرده بود. درباره طرح ستاد جدید بحث شد.

آقای ری‌شهری [وزیر اطلاعات]، تلفنی خواست که کار وزارت اطلاعات هم در حکم مدیریت فرماندهی کل قوا قرار گیرد؛ نپذیرفتم، به دلیل اینکه مربوط نیست و مشکلات کار را زیاد می‌کند.

دکتر ولایتی آمد. گزارش سفر به نیویورک و آلمان را داد. [هانس دیتریش] گنشر [وزیر امور خارجه آلمان غربی] خواسته که برای آزادی گروگان آلمانی در لبنان کمک کنیم. ایشان خواسته که قول آزادی حمادی را - که یاران حمادی برای نجات او آلمانی‌ها را گروگان گرفته‌اند - بدهند. از مذاکرات با دبیر کل راضی است. درباره سمت وزارت خارجه، با توجه به ترکیب مجلس مشورت نمود و قبول سمت را مشروط به حمایت و داشتن پشتیبانی کامل برای سیاست خارجی کرد. گفتم هنوز زود است که درباره تعداد آراء مخالف و موافق نظر بدهیم؛ مخالفان ایشان در مجلس زیادند.

دکتر روحانی نتیجه مذاکره با افراد مورد نظر برای ارکان ستاد کل را داد. به خاطر اختلافات سپاه و ارتش مشکلات زیادی داریم. ارتشی‌ها از محسن رضائی در ستاد به عنوان مسئول عملیات نگرانند و درباره محل ستاد، هنوز به نتیجه نرسیده‌اند.

[سرتیپ شهبازی] رئیس ستاد ارتش اطلاع داد که فرمانده نزاجا [= نیروی زمینی ارتش] از پذیرش افراد مورد نظر ستاد برای فعال‌تر کردن نزاجا سر باز می‌زند و اجازه خواست که سخت بگیرد.

جلسه سران قوا در دفتر آقای خامنه‌ای بود. آقای ری‌شهری آمده بود که برای اقدماتی اجازه بگیرد که موافقت نشد. درباره روند تعدیل سیاست خارجی مذاکره شد. قرار شد آقای دکتر ولایتی برای این امر تایید شود. قرار شد مراقبت بیشتری درباره تحرکات ضدانقلاب که اخیراً گستاخی نشان می‌دهند، داشته باشیم. مشکلات اداره ارتش و سپاه به خاطر تعارض‌ها را گفتم.

 

دیر وقت به خانه آمدم. فاطی که به خاطر تنهایی به منزل محسن رفته بود ، به خانه برگشت و گفت با مادرش در مشهد تلفنی صحبت کرده و آنها حالشان خوب است و راضی هستند.