خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • مخالفت آیت الله خامنه‌ای برای قطع رابطه با انگلیس

مخالفت آیت الله خامنه‌ای برای قطع رابطه با انگلیس

دعوت رسمی گورباچف از هاشمی

  • دوشنبه ۸ اسفند ۱۳۶۷
 

دوشنبه 8 اسفند   |   20 رجب 1409                             27 فوریه 1989

ساعت نه صبح به مجلس رفتم. تا ساعت یک کارهای اداری را انجام دادم. گزارش‌ها می‌گوید مسئله سلمان رشدی با حالت تهاجمی مسلمانان و اوج گرفتن حمایت از ایران، همچنان در رأس اخبار است.

در جلسه شورای بازسازی شرکت کردم. بعد از بحث زیاد تصویب شد که به بخشی از کارخانجات اجازه داده شود مواد اولیه با ارز آزاد وارد کنند و محصولات خود را با قیمت آزاد یا متناسب با قیمت ارز آزاد بفروشند.

 ناهار را با آقای خامنه‌ای صرف کردیم. ایشان گزارش نقاط مهم سفر به یوگسلاوی و رومانی را دادند و معتقدند که با آنها توسعه روابط اقتصادی و فنی بدهیم، مخصوصاً با وضع جدید با غرب.

درباره طرح قطع رابطه با انگلیس که در مجلس مطرح است، با حضور وزیر خارجه مذاکره شد. آقایان خامنه‌ای و ولایتی مخالف تصویب قطع رابطه هستند. احمدآقا اطلاع داد که امام گفته‌اند در این باره نظری ندارند. نخست وزیر موافق است. احمدآقا هم مخالف است.

عصر کمیسیون تأمین مسکن کارکنان مجلس با [آقای محمد سعیدی کیا] وزیر مسکن

آمدند. درباره اراضی که در نظام گذشته برای نمایندگان و کارکنان مجلس خریده شده، مذاکره کردیم؛. قرار شد آن تعدادی از کارکنان قدیمی که حق شرعی و قانونی دارند، حقشان داده شود و بقیه برای مسکن کارکنان دیگر مجلس مصرف شود و معلوم شد به همه خواهد رسید.

[ادوارد] شواردنادزه وزیر خارجه شوروی آمد. از پیام امام و ملاقات امام اظهار خوشنودی کرد. با اینکه امام پس از صحبت او با جمله «نظر من اینها نبود و می‌خواستم جهانی دیگر را به روی آقای گورباچف باز کنم» از جا بلند شده‌اند و او ناراحت شده، ولی بعد با کیفیت پخش خبر راضی شده است.  به طور جدی خواستار تحسین و توسعه روابط و خروج آمریکایی‌ها از خلیج فارس و حل مسئله افغانستان شد و من هم تأیید کردم و پیام گورباچف را درخصوص تأکید بر سفر من به روسیه داد و من هم قبول کردم و گفتم وزرای خارجه، وقت سفر را تعیین کنند.

تقاضای جلسه خصوصی کرد، پذیرفتم. با حضور دکتر ولایتی و مترجم صحبت کردیم. گفت درباره معاملات تسلیحاتی پس از مراجعت به مسکو، به آقای ولایتی جواب مثبت می‌دهد و در مورد مسئله سلمان رشدی صحبت کرد و توصیه داشت که بیش از این با غربی‌ها روابط را تیره نکنیم. توضیحاتی درباره علت صدور حکم امام دادم و گفت چند روز دیگر با غربی‌ها در بن ملاقات دارد و در این باره با آنها صحبت می‌کند. اجازه گرفت در مسئله قطعنامه فعال باشند. شب به خانه آمدم.