خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • در مذاکره هاشمی و آیت‌الله خامنه‌ای چه گذشت؟

در مذاکره هاشمی و آیت‌الله خامنه‌ای چه گذشت؟

تعیین حدود اختیارات شورای بازنگری قانون اساسی

  • یکشنبه ۱۰ مهر ۱۳۶۷
 

یکشنبه 10 مهر 1367   |   20 صفر 1409                          2 اکتبر 1988

بعد از نماز و کمی ورزش، گزارش‌ها را خواندم. رادیو فارسی صدای آمریکا خبر داد که مذاکرات ایران و عراق در نیویورک بعد از چند ساعت به دوشنبه موکول شد و علامتی از پیشرفت دیده نشده است. به دفتر رئیس جمهور رفتم و از ساعت هفت تا هشت و نیم، ضمن صرف صبحانه درباره وزارت بازرگانی، روزنامه جمهوری اسلامی، ارتش، سپاه و ریاست جمهوری آینده مذاکره کردیم.

از ساعت هشت و نیم صبح تا دوازده ظهر با حضور سران قوا و نخست وزیر و [مسعود روغنی زنجانی]  وزیر برنامه و بودجه و رئیس ستاد بازسازی مذاکره داشتیم. سیاست بازسازی مخروبه‌های جنگ و وضع اقتصادی کشور و نیازهای بازسازی، منابع تأمین ارز و ریال و برنامه‌ها تشریح شد و آقای خامنه‌ای مسائل مهم، سیاست‌های کلی و جهت‌گیری‌های سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی را مطرح کردند و قرار شد بعد از آن که امام حدود اختیارات شورا را تعیین کردند، مورد به مورد به بحث گذاشته شود.

بعد از نماز و ناهار، من و آقایان خامنه‌ای و موسوی اردبیلی تا ساعت دو بعد از ظهر، درباره قانون اساسی و رهبری و ضرورت [تدوین]  متمم برای قانون اساسی در زمان امام با پیشنهاد امام و رفراندم مذاکره کردیم.

تا ساعت چهار استراحت کردم. سپس آقای مقدم آمد. درباره طرح مسجد جامع تهران توضیحاتی داد و پس از مذاکره، تصمیمات لازم اتخاذ شد. قرار شد برای حل مشکلات حقوقی زمین‌ها از امام استمداد شود. نزدیک غروب به منزل آمدم. گزارش‌ها را آوردند، خواندم؛ مطلب مهمی ندارد.