خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ١٣٦٧ - پایان دفاع ، آغاز بازسازی

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ١٣٦٧ - پایان دفاع ، آغاز بازسازی

  • سه شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۶۷

سه‌شنبه 23 فروردین  |  24 شعبان 1408                      12 آوریل 1988

ساعت شش صبح به مجلس رفتم . تا ساعت هشت در دفتر کار کردم. به جلسه علنی رفتم. قبل از شروع جلسه از اینکه بسیاری از نمایندگان در انتخابات رأی نیاورده‌اند، اظهار تأسف کردم و خبر شروع عملیات را در پنجوین دادم. نمایندگان شکست خورده سخت متأثرند و معمولاً معترض که معمول شکست خوردگان است. مراجعه به من برای درد دل زیاد است. آقای فواد کریمی که در اهواز شکست خورده، به تلخی در سخنرانی پیش از دستور انتقاد کرد.

پیش از دستور از پیروزی‌های نظامی و سیاسی در آستانه سال جدید و در انتخابات گفتم. دستورها بدون بحث جدی تصویب شد. روحیه مجلس خوب نیست، ولی حضور و رأی‌گیری را خوب انجام می‌دادند. احتمال اظهار بی تفاوتی در این چند هفته اخیر از طرف آنها که رأی نیاورده‌اند، هست و اداره جلسات را مشکل می‌کند. ولی امروز خوب بود. دو ساعت بیشتر کار نکردیم؛ هم برای مراعات امنیت به خاطر احتمال اصابت موشک به مجلس و هم به خاطر وضع روحی نمایندگان.

آقای سنجقی آمد  و گزارش عملیات والفجر 10 و بیت المقدس 4 و برنامه‌های احتمالی آینده را آورد. عملیات بیت‌المقدس 5  را که ارتش در منطقه پنجوین انجام داده است، امروز اعلان کردیم. خبر از پاتک‌های شدید و مکرر دشمن می‌دهند.

شب دکتر روحانی و آقامحمدی اطلاع دادند که نیروهای ما از مواضع تصرفی خود عقب‌نشینی کرده‌اند و این برای ارتش گران تمام می‌شود. محسن آمد. او برای مقدمات سفر به آلمان جهت تهیه مواد اولیه مورد نیاز ساخت موشک در ایران آماده می‌شود. قرار است با نام مستعار برود.

عصر در جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی شرکت کردم. بحث درباره حدود آزادی‌ها بود که نیمه تمام ماند. شب مجمع تشخیص مصلحت، جلسه داشت. موضوعات قابل بحث در جلسات آینده را مشخص کردیم:  مواد مخدر و تشدید مجازات رشوه. سپس جلسه برای مسائل لبنان داشتیم. قرار شد هیأتی [به سرپرستی آقای احمد جنتی] برای ایجاد تفاهم بین گروه‌های شیعی به سوریه و لبنان بروند.