خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • چه کسی پیغام وزارت خارجه انگلیس را به هاشمی داد؟

چه کسی پیغام وزارت خارجه انگلیس را به هاشمی داد؟

"آماده همکاری برای مهار صدام هستیم"

  • چهارشنبه ۹ شهریور ۱۳۶۷
 

چهارشنبه 9 شهریور   |    18 محرم 1409                 31 آگوست 1988

آقای جواد لاریجانی که از ژنو آمده است، اطلاع داد که موضع عراق در مذاکرات ضعیف است و حمایت جهانی از ماست و به نتایج مذاکرات خوشبین است؛ گر چه هنوز پیشرفتی مشاهده نشده و در مراجعت او در فرودگاه لندن، مقامات وزارت خارجه انگلیس اظهار علاقه به حل مشکل و روابط با ما  و اظهار آمادگی برای مهار صدام کرده‌اند.

ساعت نه و نیم به فرودگاه مهرآباد رسیدیم. با [هواپیمای] شاهین به اهواز پرواز کردیم. مهدی هم با من بود و جمعی از افراد سپاه. ساعت ده و نیم به گلف وارد شدیم. با آقای شمخانی و دیگران درباره مسائل جبهه مذاکره کردیم. ساعت چهار بعد از ظهر به محل رزمندگان رفتیم. با فرماندهان نیروی زمینی ارتش، درباره خطوط دفاعی‌شان صحبت کردیم و فرماندهان لشکرهای جنوب 92 ، 77 و21 و تیپ 40 سراب گزارش عقب‌نشینی‌های ماه گذشته و ضایعات و اقلام جایگزین شده و بازسازی را دادند. شام را همان جا خوردیم و به گلف برگشتیم.

با آقای محسن رضائی و [آقایان احمد غلامپور و حسین علایی]  فرماندهان قرارگاه کربلا و نوح در مورد خطوط دفاعی آبادان و خرمشهر و کوشک مذاکره کردیم. فعلاً وضع نیروها خوب است، ولی به زودی تعداد زیادی مرخص می‌شوند و کمبود خواهیم داشت. نزدیک ساعت دوازده خوابیدم. آقای لاریجانی عصر امروز تلفنی اظهار خوشبینی نسبت به نتیجه مذاکرات نمود.