خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ١٣٦٧ - پایان دفاع ، آغاز بازسازی

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ١٣٦٧ - پایان دفاع ، آغاز بازسازی

  • چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۶۷
 

چهارشنبه 19 مرداد    |   26 ذیحجه 1408              10 آگوست 1988

ساعت شش و نیم صبح به مجلس رفتم. کارهای عقب مانده دیروز را انجام دادم. حکم مسئولیت آقای عبدالله نوری برای تهیه طرح سازمان نیروهای مسلح را نوشتم و حکم قائم مقامی آقای شمخانی برای فرماندهی سپاه را تأیید کردم. آقای [سید محمد] کیاوش آمد و حکمی برای بازرسی جبهه‌های جنوب گرفت.

آقا محمدی آمد و نظرات آقای [محمد باقر] حکیم و مجلس اعلای [انقلاب اسلامی] عراق را برای شرایط جدید آورد. گفتم به کمیسیونی که برای این منظور از طرف ستاد کل تشکیل می‌شود، منتقل کند. عصر هیأت رئیسه مجلس برای بررسی پیشنهاد راه افتادن مجلس جلسه داشت؛ به خاطر احتمال تاثیر منفی در جبهه‌ها مخالفت کردم.

عفت و فاطی به مجلس آمدند و با هم به سمینار «دفاع و تجاوز» برای سخنرانی پایانی رفتیم. در راه ماشین تصادف کوچکی کرد که عفت ناراحت شد. سخنرانی را انجام دادم و ساعت شش و نیم به مجلس برگشتم.

دکتر ولایتی آمد. گزارش کار در سازمان ملل را داد و از همکاری غربی‌ها و به خصوص آمریکا راضی است. او از سئوال‌ها و پیگیری‌های وسوسه گونه‌ای که در مجلس و در دولت و.. درباره تحولات جاری هست، گله دارد.

شب جلسه سران قوا در منزل آقای خامنه‌ای بود. آقایان موسوی اردبیلی و احمدآقا غایب بودند. دکتر ولایتی گزارش سفر داد. حالت انفعالی عراق و کارشکنی‌های آن و فشارهای جهانی و پشتکار دبیرکل از نکات مهم گزارش است. مجموعاً به نظر می‌رسد غرب به نفع ما موضع گرفته و قبول شد که اگر اموال ما را آزاد کنند و در متجاوز شناخته شدن عراق همکاری کنند، برای آزادی گروگان‌هایشان در لبنان کمک کنیم. دیر وقت به خانه رسیدم.