خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ١٣٦٧ - پایان دفاع ، آغاز بازسازی

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ١٣٦٧ - پایان دفاع ، آغاز بازسازی

  • سه شنبه ۱۷ آبان ۱۳۶۷
 

سه‌شنبه 17 آبان 1367   |   27 ربیع‌الاول 1409              8 نوامبر 1988

اول وقت به مجلس رفتم و تا ساعت ده و نیم در جلسه علنی بودم. قبل از دستور درباره نامه دیروز امام در پاسخ آقای [محمدعلی] انصاری صحبت کردم. بعد از تنفس به دفترم آمدم. جمعی از نمایندگان آمدند. از خشونت دستگاه قضایی و نیروهای انتظامی انتقاد داشتند. آشیخ قدرت علیخانی [سرپرست بنیاد شهید و کمیته امداد بوئین زهرا ] آمد. توضیح خدمات خود در روستاهای قزوین را داد و اختلافش را با آقایان [سیدعلی اکبر] محتشمی [وزیر کشور] و  قهرمان رحمانی گفت.

خانم مرشدی و رضا مقدم، از خانواده‌ای که 11 شهید در اثر اصابت موشک صدام به خیابان نظام‌آباد [در شرق تهران] داده‌اند، آمدند و توضیحاتی دادند؛ زیور آلات همسر شهیدش را آورده بود که به خودش برگرداندم. فاطی آنها را معرفی کرده است.

آقای [محمد] خزائی نماینده سابق مجلس برای خداحافظی آمد. نماینده ایران در بانک جهانی شده است. عصر دکتر [هادی] منافی [رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست] و معاونان آمدند. از سپاه به خاطر تصرف مراکزی از محیط زیست شکایت داشتند.

به جلسه سه‌شنبه نمایندگان رفتم. چند نفر نماینده درباره ابهامات و تأثیر شورای بازسازی در تضعیف مجلس صحبت کردند. برای آنها مفصلاً صحبت کردم و به سئوالاتشان پاسخ دادم و قانع شان کردم که مجلس تضعیف نمی‌شود. درباره لزوم ایجاد کار برای این دوره که طرح و لایحه کمتر داریم و فکری که باید برای زندگی مردم کرد، هم حرف زدم؛ جلسه مفیدی بود.

بعد از نماز مغرب به جلسه مجمع تشخیص مصلحت رفتم. بحث درباره تعزیرات حکومتی بود. اصل لزوم کنترل و مجازات متخلف تصویب شد و برای کیفیت آن، قرار شد قانون نظام صنفی مورد بررسی قرار گیرد.

احمدآقا اطلاع داد که [فتح الله] امید نجف‌آبادی را اعدام کرده‌اند. فرمانده نزاجا [= نیروی زمینی ارتش]  اطلاع داد که منافقین حدود چهار صد تن از اسرای ما را آزاد کرده‌اند که از منطقه قصرشیرین وارد ایران شده‌اند. دکتر جزایری برای معاینه کمرم که درد دارد، آمد. دستور ورزش داد.