خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ١٣٦٧ - پایان دفاع ، آغاز بازسازی

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ١٣٦٧ - پایان دفاع ، آغاز بازسازی

  • پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۳۶۷
 

پنجشنبه 16 تیر   |    22 ذیقعده 1408                         7 جولای 1988

 

تا ساعت هشت صبح در دفترم گزارش‌ها را دیدم. سقوط هواپیمای ایرباس ایران هنوز در صدر اخبار است و معمولاً به نفع ما و علیه آمریکا. تا نزدیک ساعت ده در جلسه علنی بودم. مقابل مجلس، اجتماع مردم برای تشییع جنازه شهدای سقوط ایرباس بود. تنفس دادیم و با نماینده‌ها شرکت کردیم. آیت‌الله خامنه‌ای صحبت نمودند. به دفترم آمدم. آقای [محسن] نوربخش [نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس] آمد. درباره ختم جنگ از طریق سیاسی توصیه داشت و راه مشخصی را پیشنهاد نمود.

ظهر جمعی از دفتر تبلیغات اسلامی قم آمدند. برای اعزام طلاب به جبهه بودجه می‌خواستند. عصر آقای عبدالله نوری آمد. درباره وزارت جهاد سازندگی و دفتر طرح تشکیلات نیروهای مسلح مذاکره شد. جمعی از مبتکران وسائل نظامی آمدند. وسیله انفجار از راه دور برای نمایش و آزمایش آوردند. چون چیز تازه‌ای نبود، آزمایش نکردیم. برای تکمیل کار به وزیر سپاه معرفی شدند.

جمعی از فرماندهان سپاه آمدند. نظراتی درباره جنگ داشتند. این روزها به خاطر نگرانی‌ها برای ارائه طرح، خیلی مراجعه می‌کنند و چیز مهمی ارائه نمی‌دهند. آقای هدایت [لطفیان] مسئول قرارگاه حمزه آمد. مطابق معمول انتقادات زیادی نسبت به فرماندهان بالای سپاه داشت. آقای حسنی سعدی [فرمانده نیروی زمینی ارتش] آمد و اختیارات بیشتر خواست. آقای شمخانی آمد. برای دفاع از جنوب، پیشنهاد سه قرارگاه و یک قرارگاه مشترک داشت. به خانه آمدم.