خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ١٣٦٠ – عبور از بحران

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال ١٣٦٠ – عبور از بحران

  • دوشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۶۰

دوشنبه 24 اسفند    18 جمادی الاول - 15 مارس

 ساعت هفت ونیم جلسه علنی تشکیل شد و قرار شد صبح و عصر جلسه داشته‏باشیم. امروزهم تمام وقت را بحث در کلیات گرفت. من هم به عنوان موافق صحبت کردم. و به شیوه‏مخالفت و مطالب مخالفان انتقاد کردم. مؤثر واقع  شد وفکر می‏کنم بودجه را از رد شدن نجات‏داد. مخالفتها وسیع است، اگر لایحه ردشود به بودجه‏های بی‏ثبات ماهانه می‏افتیم و در شرایطجنگی مضر است.

 چند ملاقات در دفترم داشتم. سفیر زلاند جدید و کاردار پاکستان آمدند.کاردار پاکستان‏دعوت کرد که در جلسه جشن سالگرد استقلال پاکستان شرکت‏کنم. سفیر زلاندنو خواستارتوسعه روابط بود. آنها به ما گوسفند می‏دهند. اخیراً به‏آنها گفته‏ایم که باید در مقابل نفت بگیرند.

 شب وزیر خارجه سوریه با همراهان آمدند. از نتیجه مذاکرات و پیمانهای‏منعقد شده راضی‏بودند. بیش از دو میلیارد دلار قرار داد مبادله نفت و کالا بسته‏اند. در هر بشکه 3 دلار تخفیف گرفته‏اند، چون قبلاً نفت را با لوله از عراق‏در خاک خودشان تحویل می‏گرفته‏اند و اینک باید در خارک از ما بگیرند؛ البته‏ما مایل بودیم مقداری مجانی بدهیم، نه تخفیف؛ به اسم کمک به جهاد فلسطین.

 بیشتر بحثها درباره مسائل عراق پس از صدام - اگر سقوط کرد - بود. شب دردفتر من آقایان‏خامنه‏ای، مهدوی[کنی]، [موسوی] اردبیلی، امامی [کاشانی]، وموحدی کرمانی آمدند و راجع‏به کاندیداهای مجلس خبرگان مشورت کردیم.