خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال / سال 1362 / کتاب «آرامش وچالش»

خاطرات روزانه آیت الله هاشمی رفسنجانی سال / سال 1362 / کتاب «آرامش وچالش»

مشورت آیت‌الله خامنه‌ای با هاشمی *** چرا پرداخت سهم امام به حزب جمهوری قطع شد؟

  • شنبه ۲۴ دی ۱۳۶۲

    پیش از ظهر در منزل، جلسه شورای سرپرستی صداوسیما داشتیم. درباره حذف موسیقی‏های حرام از برنامه و تشویق گویندگان صحیح خوان و تنبیه غلط خوانان، کنترل فیلم‏ها و خیلی چیزهای دیگر تصمیم‏گیری شد.

    عصر ساعت سه و نیم در مجلس با [جامعه] روحانیت مبارز مشهد ملاقات داشتم. درباره اوضاع اقتصادی مملکت و جنگ و وضع حزب سئوالاتی داشتند که توضیح دادم.

    در شورای اقتصاد شرکت کردم. گزارش اقدامات برای کنترل قیمتها و توزیع کالاهای اساسی داده شد و بحث مفصلی راجع به بودجه سال آینده کردیم. یک نظر این است که برای مبارزه با تورم حجم کارهای عمرانی را کم کنیم تا کسر بودجه نداشته باشیم؛ اقتصاددانها این را می‏خواهند. یک نظر این است که کم کردن کارهای عمرانی، باعث بیکاری و کم رونقی است و آثار سوء سیاسی دارد. من هم با نظر دوم موافقم و کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با نظر اول؛ باید حد وسط را گرفت. درباره طرح برنج هم صحبت شد. نظر من این است به کلی برنج آزاد شود و دولت از منبع خرید خارجی، حداقل لازم را در اختیار همه بگذارد.

    بعد از جلسه، با رئیس جمهور راجع به جنگ و اظهارات اخیر امام درباره عدم پرداخت سهم امام به حزب [جمهوری اسلامی]، مذاکره کردیم. قرار شد ایشان با امام صحبت کنند. شام را در منزل [آقای علی]آقامحمدی نماینده همدان، مهمان بودیم. دیر رفتم و بعد از شام رسیدم. سپس به مجلس رفتم و خوابیدم.