خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • واکنش بوش به میانجیگری هاشمی

واکنش بوش به میانجیگری هاشمی

نگرانی روسها از نزدیکی ایران و آمریکا

  • چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۶۹

ساعت هفت و نیم صبح به دفترم رسیدم. در گزارش‌ها، توجه زیادی از رسانه‌ها و دولت‌ها نسبت به اظهارات من در خصوص میانجیگری برای صلح وجود دارد و نوعاً مثبت است. [جرج] بوش، [رییس‌جمهور آمریکا] هم برخورد بدی نکرده. تا نُه صبح، کارها انجام شد. خبر رسید که باز دیروز تعدادی هواپیمای عراقی آمده است.

آقای [حمید]میرزاده، [معاون اجرایی رییس‌جمهور]،آمد و گزارش سفر به زابل را داد؛ خرابی [حادثه سیل]زیاد است. قرار شد به منطقه مسافرت کنم. آقای [قدرت الله]علیخانی آمد. گزارش وضع قزوین را داد و برای برق‌کشی به روستاهای قزوین و هدیه به آزادگان قزوین و تبدیل قزوین به استان، استمداد کرد.

 شورای‌عالی اداری جلسه داشت. سه ساعت طول کشید و بالاخره مراکز تهیه و توزیع وزارت بازرگانی منحل شد؛ تصمیم مهمی است. عصر آقای [سیدکمال]خرازی، [نماینده دایم ایران در سازمان ملل]آمد. برای مسایل جاری مشورت کرد و برای اطلاع از مواضع واقعی، توضیحاتی خواست. در جلسه هیأت دولت به‌خاطر انجام کارها و نیز به علت کسالت و سرماخوردگی، شرکت نکردم.


سرشب، [آقای فرانسوا میتران]، رییس‌جمهور فرانسه، تلفنی صحبت کرد و از مواضع ایران تشکر نمود و برای همکاری بیشترِ دو کشور و همکاری برای اصلاح منطقه و ختم

جنگ، اظهار اشتیاق کرد. آقای [محمود]واعظی، [معاون اروپا و آمریکا]، توضیحاتی دربارة نظرات فرانسه در خصوص مسایل منطقه و جنگ داد؛ فرانسه از سلطه آمریکا بر منطقه نگران است و تمایل دارد با همکاری با ایران، مانع از انحصار قدرت آمریکا شود. از نماینده شوروی نقل کرد که وضع روس‌ها هم نظیر فرانسه است.