خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • قرار تلفنی هاشمی و رهبری درباره عراق

قرار تلفنی هاشمی و رهبری درباره عراق

پیشنهاد نخست وزیر لیبی به دکتر حبیبی

  • سه شنبه ۲۵ دی ۱۳۶۹

به دفترم رفتم. دکتر ولایتی، [وزیر امورخارجه]آمد. دربارة کمیته [بررسی مسایل]عراق و مسایل منطقه صحبت شد. [آقای حُسنی اولدیدیچ]، وزیر امورخارجه موریتانی به ملاقات آمد؛ حرف مهمی نداشت. تشریفاتی بود. درگذشته موضع خوبی نسبت به ما نداشته‌اند.[عبدالله نوری]، وزیرکشور، برای امور جاری آمد.

تلفنی با رهبری صحبت کردم. قرارشد بپذیریم که هواپیماهای غیرنظامی عراقی به ایران بیایند. یاسر همراه با حسن معادیخواه آمدند؛ از وضع پدرش پرسیدم که دیروز بازداشت شده است. آقای [مسیح]مهاجری، [مشاور اجتماعی رییس‌جمهور]آمد. دربارة مسایل اجتماعی و سیاسی داخلی و منطقه مذاکره شد. ظهر اخوی محمد، [رییس سازمان صدا و سیما]آمد. دربارة سمینار شخصیت زن توضیحاتی داد و خواست شرکت کنم.

عصر دکتر [حسن]حبیبی‌آمد. گزارش مذاکره با سرگرد [عبدالسلام]جلّود، [نخست‌وزیر لیبی] را داد و دربارة پیشنهادهای آنها برای همکاری‌های دو جانبه و منطقه و عراق، مشورت کرد. تا ساعت هفت، کارهای دفترم را انجام دادم و گزارش‌ها را خواندم. روز آخر مهلت عراق برای خروج از کویت است؛ التهاب بالاست و نفت گران‌تر شده است.

شب مجمع تشخیص مصلحت نظام جلسه داشت. مسأله «حق کسب و کار و پیشه» و لایحه ایثارگران در دستور بود. شب در دفترم ماندم. ساعت یازده ونیم خوابیدم.