سخنرانی
  • صفحه اصلی
  • سخنرانی
  • سخنرانی صدام برای اعلام اشغال کویت

سخنرانی صدام برای اعلام اشغال کویت

نیروهای آمریکایی وارد عربستان شدند

  • چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۶۹

چهار‌شنبه 17 مرداد 1369  |  16 محرم 1411                          8 آگوست 1990

 

آقای[محسن] نوربخش، [وزیر امور اقتصادی و دارایی]، برای مسایل اقتصادی و سیاسی آمد. آقای[علی] خرّم آمد. شرح مذاکرات اخیر با برزان[تکریتی] در ژنو را داد. از پیشنهاد ما مبنی  بر اعلان پذیرش معاهده  1975 الجزایر، قبل از سفر به تهران ناراحت شده‌اند و پیشنهاد ملاقات فوری وزیران نفت دو کشور، در تهران یا جای دیگر را داده اند.

آقای [عبدالله]نوری، وزیر کشور برای مسایل زلزله‌زدگان و امور کشوری آمد و از وزیران بهداشت و آموزش و پرورش و عدم هماهنگی در انتخاب مدیرکل‌ها، گله داشت. جمعی از مسئولان گسترش تعاونی‌ها آمدند. از پیشرفت کارها گزارش دادند و برای توسعة کار استمداد کردند. خواستار وزارت شدن بخش تعاون بودند. ملاقات آقای [حمید]میرزاده را برای رسیدگی به مسایل مربوط به بحران منطقه، لغو کردم.


نیروهای نظامی آمریکا وارد عربستان سعودی شده‌اند. نامة جواب به صدام را تکمیل کردم. در جلسه هیأت دولت شرکت نمودم، ولی زودتر به دفترم آمدم. قرار بود امروز عصر، [جرج]بوش و صدام[حسین، رؤسای جمهور آمریکا و عراق] سخنرانی مهم داشته باشند. بوش، اعلان رسمی اعزام نیرو برای جلوگیری از شرارت صدام را گفت و تصریح کرد نیرو برای دفاع از عربستان به‌کار گرفته می‌شود و نه پس گرفتن کویت؛ عراق هم اعلان داشت که کویت را ضمیمه عراق کرده است.

شب، شورای مرکزی [جامعه]روحانیت مبارز[تهران]، جلسه داشت. لیست نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان در دستور بود که تصویب شد. عفت و بچه‌ها برای شام و خواب به دفترم آمدند. دیروقت خوابیدند.