خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

خاطرات روزانه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی/ سال 1369/ کتاب «اعتدال و پیروزی»

  • کتابخانه ملی,تهران
  • یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۶۹

ساعت نُه صبح، از منزل به کتابخانه ملی، [واقع در خیابان سی تیر] رفتیم. [آقای محمد رجبی]، مدیرکتابخانه توضیحات داد. از مخازن کتب و نشریات بازدید کردیم. ساختمان قدیمی و نامناسب است و ظرفیت این همه کتاب را ندارد. حدود 200 هزار جلد در اینجا و 300 هزار جلد کتاب در دو مرکز دیگر دارند. قرار است بنای جدید متناسب با نیازها در منطقه عباس‌آباد ساخته شود.

 از آنجا به موزه ایران باستان رفتیم و تا ساعت دو بعد از ظهر، آنجا را بازدید کردیم. آثار باستانی قبل از اسلام و بعد از اسلام، در دو بخش جداگانه و موزه قرآن و سپس مرکز آثار عتیقه‌ای را که اخیراً وزارت اطلاعات از چند باند قاچاق آثار عتیقه کشف کرده است، دیدیم؛ حیرت‌آور است. به اندازه چند موزه، انواع آثار تاریخی از آنها گرفته‌اند و هنوز هم ادامه دارد.

در سال‌های بعد از انقلاب و دوران جنگ که ما گرفتار امور دیگر بوده‌ایم، قاچاقچیان با نوعی خاطر جمعی، به این غارت و دزدی پرداخته و با حفاری‌های غیر مجاز و جمع‌آوری آثار از دست افراد و مراکز، اینها را جمع کرده‌اند و به کمک ماموران سفارتخانه‌های خارجی، بعضی از آنها را به خارج فرستاده‌اند. اکنون خوشبختانه گرفتار و شناسایی شده‌اند و گویا تاکنون حدود یکصد نفر بازداشت شده‌اند و تعقیب کار ادامه دارد؛ بعضی اشیا را هم از خارج بازگردانده‌ایم. مصاحبه‌ای نمودم[1] و به دفترم رفتم.

عصر در جلسه هیأت دولت شرکت کردم. تبصره 29 – مربوط به فاینانس- در دستور بود. شب با آیت‌الله خامنه‌ای جلسه داشتیم. دربارة مسایل جدید بحران خلیج فارس و  احتمالات و مسایل جاری داخلی و اختلافات و جلسه چهارشنبه ایشان، مذاکره کردیم.

شب، به خاطر انجام کارهایی که امروز فرصت انجام آنها را نیافتم، در دفترم ماندم و تا ساعت یازده شب، کارها را انجام دادم.

 

 

[1] -آقای هاشمی در پایان بازدید پنج ساعته خود، در جمع خبرنگاران گفت: «کتابخانه ملی ایران، یکی از عظیم‌ترین ذخایر علمی فرهنگی و از افتخارات تاریخ ماست. خوشبختانه آثار ادبی به خوبی حفظ و تنظیم شده و در اختیار محققان و فرهنگ دوستان قرار گرفته است، اما تاکنون شرایط و امکانات لازم را برای این کتابخانه فراهم نکرده ایم و حدود 500 هزار جلد کتاب، در چند نقطه شهر پراکنده است و مخزن های کتاب قرائت خانه‌ها و محیط کارکنان کافی نیست. طرحی برای احداث کتابخانه ملی ایران در دست اقدام است. امیدواریم جای مناسبی برای این کتابخانه پیدا کنیم.» رجوع کنید ← کتاب «هاشمی رفسنجانی، مصاحبه‌های 1369» ، دفتر نشر معارف انقلاب ، 1392 . 

 

تصاویر ضمیمه