خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • نظر هاشمی درباره طرح عطاءالله مهاجرانی

نظر هاشمی درباره طرح عطاءالله مهاجرانی

درخواست دکتر معین درباره برگزاری کنگره فردوسی

  • شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۶۸

 

شنبه 26 اسفند   |     19 شعبان 1410                          17 مارس  1990

دیشب برف زیادی باریده است. به خاطر برف، برنامه‌ای که برای شرکت در مراسم فارغ‌التحصیلان سپاه در پادگان داشتیم، لغو شد. ساعت هشت و نیم صبح به دفترم رسیدم. تا ساعت ده کارها انجام شد. از کاخ قرمز در جوار دفترم که در دست بازسازی است، بازدید کردم.

آقایان نوربخش و عادلی آمدند و گزارش وضع ارزی سال جاری و پیش بینی وضع سال 1369 را ارائه دادند؛ رضایت بخش است.  بیش از 15 میلیارد دلار امسال و بیش از 17 میلیارد دلار در سال 1369 مصرف می‌شود که علی القاعده باید تاثیرات قابل توجهی در وضع اقتصادی کشور بگذارد. از هم اکنون آثار آن، دارد نمایان می‌شود. کارخانه‌ها مرتباً اعلان ارزان شدن و عرضه تولیدات خود را می‌دهند که از قیمت‌های دولتی بالاتر و از قیمت‌های بازار آزاد، خیلی ارزان‌تر است.

آقای [اکبر]  ترکان [وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح] برای امور ارزی و ریالی آمد. به [آقای سراج‌الدین کازرونی] وزیر مسکن در خصوص اصلاح بخشنامه‌ای که کار مردم را کند می‌کنند، دستور دادم. با [بیژن نامدار زنگنه] وزیر نیرو، [حمید] میرزاده و [محمد] فروزنده درباره طرح اصلاح آبیاری نخلیات جزیره آبادان مذاکره شد.

عصر آقایان [محمد] خزاعی و [عطاءالله] مهاجرانی آمدند. راجع به استفاده از بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول برای اجرای طرح‌ها پیشنهاد دادند که گفتم باید با سایر منابع خارجی دیگر مقایسه شود.

دکتر [مصطفی] معین [وزیر فرهنگ و آموزش عالی] و متصدیان برگزاری کنگره فردوسی آمدند. این کنگره  با همکاری یونسکو، بناست سال آینده انجام بشود. خواستار شرکت و سخنرانی من بودند؛ قبول کردم. نگرانند که به خاطر اسم کتاب "شاهنامه" و ستایش از شاهان ایرانی، در جامعه عکس‌العمل خوبی نداشته باشد. تا ساعت نه شب در دفترم کار کردم و به خانه آمدم.