خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی سال 1368– آرامش بعد از طوفان

خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی سال 1368– آرامش بعد از طوفان

  • سه شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۶۸
 

سه‌شنبه 24 مرداد  |    12 محرم 1410                   15 آگوست   1989

بعد از نماز صبح تا ساعت هفت ونیم کارهای عقب مانده دیروز را انجام داد. در گزارش‌ها اظهارات دیروز آیت‌الله خامنه‌ای در مورد آمریکا آنها را دلسرد کرده و تفسیر به اختلاف نظر و تقویت موضع رادیکال‌ها کرده‌اند. اولین جلسه مجلس بعد از تعطیلات تشکیل شد. قبل از دستور توضیح کوتاهی دادم. درباره اینکه آخرین جلسه در ریاست من است و آخر جلسه استعفا خواهم داد. طرح ادغام وزارت دفاع و سپاه مطرح بود.

ساعت نه و نیم به دفتر رهبری رفتم. درباره رئیس قوه قضائیه صحبت شد. تصمیم‌شان را در مورد نصب آقای [محمد] یزدی اعلان کردند و درباره تمام اعضای کابینه توافق کامل شد.  به مجلس برگشتم. آخر جلسه صحبت کوتاهی کردم و از ریاست مجلس استعفاء دادم. بعد از نماز ظهر با کارکنان مجلس صحبت و خداحافظی نمودم.

عصر آقای [محسن] نوربخش آمد. درباره برنامه اقتصادی و بعضی از وزرا صحبت شد. آقای [هادی] نژادحسینیان آمد. درباره  وزارت صنایع سنگین صحبت شد. آقای [عطاءاله] مهاجرانی آمد. گفتم که برنامه و شرح حال وزرا را تهیه و آماده طرح در مجلس نماید.

جمعی از نمایندگان رادیکال آمدند. از نصب آقای [محمد] یزدی و از استفعای آقای موسوی اردبیلی اظهار نگرانی کردند. آقای [علی‌اکبر] ناطق نوری آمد. درباره ریاست مجلس که فردا انتخابات است، صحبت کرد. آقای [محمد] امامی کاشانی آمد. برای حذف افراطی‌ها از کابینه و مدارا در سیاست خارجی توصیه کرد. ملاحظاتی نسبت به اظهارات دیروز آقای خامنه‌ای علیه آمریکا داشت.

تا ساعت هشت شب در دفترم کار کردم. به باشگاه وزارت مخابرات به عنوان معالجه رفتم. آقای [محمد] غرضی هم آمده بود. از استخر و سونای مرطوب و خشک و آب گرم و سرد و دوش استفاده کردم. باشگاه را برای استفاده کارکنان مخابرات درست کرده‌اند. شصت و پنج میلیون تومان تمام شده،  ضمن استفاده حدود یک ساعت طول کشید که آقای غرضی برنامه‌های توسعه پست و تلفن و ماهواره را توضیح داد.