خاطرات
  • صفحه اصلی
  • خاطرات
  • خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی – انقلاب در بحران سخنرانی آیت الله هاشمی در خصوص مسأله تصرف سفارت ایران در لندن در نماز جمعه اهواز

خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی – انقلاب در بحران سخنرانی آیت الله هاشمی در خصوص مسأله تصرف سفارت ایران در لندن در نماز جمعه اهواز

  • جمعه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۹

 

سخنرانی آیت الله هاشمی در خصوص مسأله تصرف سفارت ایران در لندن در نماز جمعه اهواز

تاریخ : 12/2/1359

 

همزمان با روزهای گرامیداشت شهادت استاد مطهری و در اجابت دعوت حزب جمهوری ]اسلامی[ ]در تاریخ 12 اردیبهشت  1359[، به اهواز رفتم. در آنجا پس از حضور در جلسات رسمی و بررسی شرایط و اوضاع منطقه، در جمع نمازگزاران جمعه که به مناسبت سالگرد شهادت آقای مطهری تجمع و راهپیمایی نیز داشتند، شرکت و برای آنان سخنرانی کردم.

در این سخنرانی به مسأله تصرف سفارت ایران در لندن و گروگانگیری کارکنان آن اشاره کردم و گفتم: «ما شب گذشته در شورای انقلاب تصمیم گرفتیم که هیچکدام از خواسته‌های کسانی که سفارت ایران را در انگلیس به اشغال درآورده‌اند، برآورده نکنیم. زیرا از یک طرف دانشجویان ما در مقابل سفارت ایران در انگلیس حماسه آفریده‌اند و با پوشیدن کفن، آمادگی خود را برای شهادت و همچنین تعویض خود با کاردار سفارت اعلام کردند و از طرف دیگر از سفارت ایران در لندن به ما پیغام دادند که  مبادا تسلیم خواستهای کسانی که سفارت را تصرف کرده‌اند بشوید و به خواست‌های آنان جواب مثبت بدهید. ما برای شهادت و مرگ و اینکه سفارت را منفجر کنند حاضر هستیم، ولی حاضر نیستیم که دولت ایران خرابکاران را آزاد بکند.»

در پایان سخنانم تأکید کردم: «تمام نیروهای ما در جهت خدمت به انقلابند و در این راه هر توطئه را خنثی می‌کنند و از هیچ تهدیدی هراس ندارند.»

منبع: کتاب هاشمی رفسنجانی، کارنامه و خاطرات 1359، انقلاب در بحران، زیر نظر عباس بشیری، دفتر نشر معارف انقلاب