احکام
  • صفحه اصلی
  • احکام
  • حکم انتصاب آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی به سمت فرماندهی عملیات و الفجر

حکم انتصاب آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی به سمت فرماندهی عملیات و الفجر

تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۳۶۲/ ۱۶ جمادی الاول ۱۴۰۴ مکان: تهران، جماران موضوع: انتصاب فرمانده عملیات و الفجر مخاطب: هاشمی رفسنجانی، اکبر شناسه ارجاع: جلد ۱۸ صحیفه امام خمینی (ره)، صفحه ۳۵۵

  • یکشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۶۲
اختلافات ارتش و سپاه پس از عملیات والفجر بیشتر شد و امام برای حل این مسئله آقای هاشمی را به عنوان فرماندهی عالی جنگ تعیین نمودند. ر.ک. دایره‌المعارف مصوّر تاریخ جنگ ایران و عراق، جعفر شیرعلی‌نیا، نشر سایان، صفحه 276، 277 و 278.

بسم الله الرحمن الرحیم‌
جناب حجت الاسلام آقای هاشمی رفسنجانی ایّده الله تعالی‌
جنابعالی را به سمت فرماندهی دنباله عملیات و الفجر «۱» نصب کردم. توفیق و پیروزی قوای اسلام را بر کفر از خداوند تعالی خواستارم.
30 بهمن 1362
روح الله الموسوی الخمینی‌

(۱) - آقای هاشمی رفسنجانی در خاطراتی که درباره این عملیات نوشته و در اوایل آذرماه ۱۳۷۴ در روزنامه‏‌ها به چاپ رسید، به موارد مختلفی از جمله دیدار با امام خمینی قبل از عزیمت به منطقه عملیاتی، و قرائت دعای سفر توسط امام، اشاره دارد. ایشان پیش از عزیمت به سفر خوزستان به منظور فرماندهی عملیات، وصیتنامه خود را نوشته است. متن این وصیتنامه که در مطبوعات آذرماه ۷۴ به چاپ رسیده بود، به شرح ذیل است:

 


بسم‌الله الرحمن الرحیم


الحمدالله رب‌العالمین، اشهد ان لا اله الا الله، وحده لا شریک له و اشهد ان محمدا عبده و رسوله‌ و اشهد ان علیا و اولاده المعصومین حجج الله.

اکنون که برای اداره عملیات «خیبر» عازم جبهه هستم، مطالب زیر را به عنوان وصیت، یادداشت می‌کنم:


۱- وصیت‌نامه‌ای که در زندان اوین ـ قبل از پیروزی انقلاب نوشته‌ام و پس از آزادی آن را تمدید کرده‌ام ـ به اعتبار خود باقی است.


۲- فقط اضافه می‌کنم که یک‌سوم درآمد سهام شرکت البرز را صرف امور خیریه و رد مظالم‌ نمایند. اگر در آینده سودآور شود


۳- وجوهی که در گاوصندوق دفترم موجود است، در اختیار بیت‌المال بگذارند.


وصیت‌نامه مهم سیاسی امام که از طرف مجلس خبرگان در اختیار من است، در گاوصندوق بزرگ در دفترم ودیعه است.


۴- موجودی حساب بانک مسجد قبا را در امور خیریه صرف کنند.


۵- من مایلم نوشته‌هایم را که به چاپ نرسیده، مخصوصاً فیش‌های «کلید قرآن» توسط افراد صالحی آماده چاپ و نشر گردد. اگر دوستانم این آرزوی من را برآورند، ممنونم و ان‌شاءالله در اجر آن شریک خواهند بود. لابد دوستانم در تربیت فرزندانم ـ که مسئولیت تربیت آن‌ها را به خاطر کارهای عمومی، نتوانسته‌ام به‌خوبی انجام دهم ـ توجه مبذول خواهند نمود.


۶- از امام عظیم‌الشأن که به نمایندگی ایشان برای اداره جنگ به جبهه می‌روم، انتظار دارم از دعا فراموشم نفرمایند.


۷- از نمایندگان محترم مجلس که ممکن است در برخوردها، گاهی با آن‌ها تند و بی‌ادبانه ‌حرف زده باشم، عذر می‌خواهم؛ امیدوارم ببخشند.


۸- اگر به فیض شهادت نائل گشتم، در پیشگاه الهی برای کسانی که حقی بر گردنم دارند، شفاعت خواهم کرد و لذا از آن‌ها می‌خواهم که بزرگوارانه از حقشان بگذرند و یا با مراجعه به وراث ‌من، مطالبه نمایند و در این صورت بازماندگانم از ادای حقوقی که شرعاً به اثبات برسد و یا ظن به‌صحت آن پیدا کنند، دریغ نخواهند کرد. ان‌شاءالله در قرارگاه با فرصت بیشتر این وصیت‌نامه را تکمیل می‌کنم.۱۳۶۲/۱۱/۳۰

اکبر هاشمی رفسنجانی