جلسات
  • صفحه اصلی
  • جلسات
  • هفتمین اجلاس دورۀ چهارم مجلس خبرگان رهبری

هفتمین اجلاس دورۀ چهارم مجلس خبرگان رهبری

هاشمی قدام سازمان ملل در ثبت عید نوروز را به عنوان روز صلح و فرهنگ ، ستود.

  • تهران
  • چهارشنبه ۵ اسفند ۱۳۸۸

سومین جلسۀ هفتمین اجلاس رسمی دورۀ چهارم مجلس خبرگان رهبری در محل سابق مجلس شورای اسلامی برگزار شد.در این جلسه پس از استقرار اعضای هیأت رئیسه در جایگاه و اعلام دستور جلسه، یک بار دیگر آیت الله هاشمی رفسنجانی با تشکر از زحمات سربازان گمنام امام زمان (عج) در دستگیری شرور تروریست عبد المالک ریگی، گفت: جالب این است که اکثر قدرت های دنیا که خود تروریست پرور هستند مجبور شدند برای حفظ ظاهر از دستگیری این شرور استقبال کنند.
رئیس مجلس خبرگان رهبری در ادامه، اقدام سازمان ملل در ثبت عید نوروز را به عنوان روز صلح و فرهنگ ، ستود و این عید را برای آغاز سال نو، نشان از حسن سلیقۀ قوم ایرانی در سالهای دور دانست.
در ادامۀ جلسه حجت الاسلام والمسلمین اسلامیان، به عنوان ناطق قبل از دستور، با اشاره به حوادث پس از انتخابات ، مدیریت مدبرانه رهبری معظم انقلاب در برون رفت از فتنه را ستود و گفت: باید از مردم با بصیرت، تشکر کرد که با حضور خود انقلاب و نظام را بیمه می کنند و نشان دادند که در این مسأله از نخبگان و خواص جلو هستند.
نمایندۀ مردم استان چهارمحال و بختیاری با تشریح مطالبات سیاسی مردم در حوادث اخیر گفت: چرا بعضی از نخبگان برخلاف خواسته های مردمی بر خواسته های خویش اصرار می کنند.
وی با بیان بعضی از حوادث تاریخی دوران پیامبر اکرم(ص) و علی (ع) گفت: خواص باید مواظب باشند که بیشتر در خطر هستند و گویا در درک جامعه از مردم عقب تر هستند.آقای اسلامیان با تشریح تفاوت گفتار و رفتار در پیروی از ولایت فقیه، گفت: انتظار مردم و خبرگان حمایت همگان از مواضع صریح رهبری معظم انقلاب است.
حجت الاسلام و المسلمین حیدری ، دومین ناطق قبل از دستور بود که با ستایش از اقتدار حکیمانه مقام معظم رهبری در هدایت جامعه به سوی آرامش و ثبات، گقت: مردم در تحت لوای این رهبری برای ابراز وفاداری خویش درخشید.
نمایندۀ مردم استان خوزستان در مجلس خببرگان رهبری با تشریح و تبیین آیات قرآنی برای روزهای فتنه گفت: با تقسیم افراد به پیروان حزب الله و حزب الشیطان ، رعایت حزب خدا بودن را رعایت مرزبندی های نسبی و سببی می داند.وی تربیت مکتب اهل بیت و امام راحل مردم را با التزام عملی به ولایت فقیه ستود.آقای حیدری با رد پیشنهادهای حکمیت گفت: شأن ولایت فقیه این نیست که در عرض ایشان شورای حکمیت قرار گیرد، بلکه شأن سخنان ایشان فصل الخطاب بودن است.
نمایندۀ استان خوزستان گفت: کسانی که شعار وحدت سر می دهند ، بدانند اگر منظورشان وحدت ملی باشد، فعلا با محوریت ولی فقیه برقرار است . اما اگر وحدت با فتنه گران است ، مقبول نیست ، چون این کار ایجاد چتر امنیتی برای آنان است.آقای حیدری از صدا و سیما به خاطر توجه به فرهنگ ارزشها بخصوص ساخت و پخش برنامۀ شاخص تشکر کرد.
حجت الاسلام و المسلمین رمضانی ، سومین ناطق قبل از دستور بود که ضمن ارائۀ گزارشی از اقدامات فرهنگی مرکز اسلامی هامبورگ گفت: نظام اسلامی باید ظرفیت غرب شناسی خوییش را بالا ببرد.وی گفت: الآن در آلمان بیش از دوهزار مرکز اسلامی داریم که 150 مرکز شیعی هستند و تعاملات خوبی با مراکز سنی دارند.
نمایندۀ مردم استان گیلان در مجلس خبرگان ، اسلامگرایی را یکی از ظرفیت های بالقوه و بالفعل اسلام در غرب دانست و گفت: تشنگی معارف اسلامی در غرب زیاد است و می گویند در آینده ای نزدیک اسلام یک سوم اروپا را می گیرد.ایشان با ارائۀ گزارشی از اقدامات و فعالیت مذاهب ضاله برای یار گیری از مسلمانان اروپا گفت: وهابیت در غرب به شکل مدرنیته فعالیت میکند.
وی با فرا گیر شدن ولایت امر آیت الله خامنه ای در جامعۀ غرب گفت: قدرتی که میتواند حرف اول را در دنیا بزند و اسلام را به شکل واقعی معرفی کند، بحث مدیریت مقام معظم رهبری است که علاقمندان فراوانی در سراسر اروپا وجود دارند.
آیت الله نعیم آبادی نیز در سخنانی به بیان خاطرات دوران مبارزاتی و تحصیلی خویش با حجت الاسلام و المسلمین فاکر پرداخت و گفت: تصلب در اعتقادات و جدیت در وفاداری از نظام، از ویژگی های آقای فاکر بود.
نمایندۀ مردم استان هرمزگان در مجلس خبرگان رهبری ، تقویت جایگاه ولایت فقیه را به عنوان یکی از ضرورت های جهانی از وظایف همگان در جامعۀ اسلامی دانست و گفت: اندیشه های فراوانی در دنیا نیازمند مبانی ولایت فقیه هستند و باید بر اساس عقل و خرد برای جهانیان تبیین کرد.وی با تحسین لیاقت های فردی آیت الله خامنه ای گفت: مقام معظم رهبری، بیست سال تمام ، نظام اسلامی را در سخت ترین شرایط رهبری کرد.
ایشان با ارائۀ گزارشی از سفر اخیر معظم له به بندر عباس برای شرکت در مراسم بهره برداری ناوشکن جماران گفت: بازدید دقیق مقام معظم له از همۀ قسمت های ناو، نشان از ظرافت های علمی و اطلاعات نظامی ایشان است.
آقای نعیم آبادی افزود: باید با بیان ویژگی های فردی به تقویت جایگاه ولایت فقیه در جامعه پرداخت.نمایندۀ استا ن هرمزگان در بیان حوادث پس از انتخابات گفت: عده ای خودآگاه و نا خودآگاه از مسیر انقلاب خارج شده اند و وحدت با آنان تا زمانی که به دامن نظام و مردم برنگردند ، معنا ندارد.
در ادامۀ جلسات ، محورهای بیانیۀ پایانی قرائت و با رأی اکثریت اعضاء تأیید شد و در ادامه طرح افزایش اعضای علی البدل کمیسیونها مطرح و دربارۀ آن بحث و تبادل نظر شد و کلیات آن به تصویب رسید و سپس گزارش کمیسیون تحقیق دربارۀ تدابیر رهبری معظم انقلاب برای هدایت درست جامعه در حوادث پس از انتخابات برای اعضای خبرگان قرائت شد.
در ادامۀ جلسه سردار جعفری به عنوان شخصیت مدعو در جمع خبرگان حاضر شد و گزارشی از اوضاع جاری کشور ارائه کرد.