حدیث دیگران
  • صفحه اصلی
  • حدیث دیگران
  • بزرگ مرد عرصه اندیشه و عمل

بزرگ مرد عرصه اندیشه و عمل

حجت الاسلام والمسلمین عبدالله نوری (وزیر کشور دولت نخست سازندگی)

  • تهران
  • دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵
هاشمی سیاست مداری هوشمند، بردبار و پرتحمل بود که با وجود واقع گرایی هرگز آرمان ها را فراموش نکرد. او چشم از هدف بر نمی داشت، اما سنگ ها و سنگلاخ های پیش روی نهضت را با واقع بینی می‌دید و گام هایش را استوار بر می داشت و ذره ای از ایمان به هدفش نمی کاست.

بسم الله الرحمن الرحیــــم
"إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا"
"کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته کرده‏اند، به زودی خدای‏ رحمان برای آنان محبتی در دلها قرار می‏دهد."
آیت الله هاشمی رفسنجانی، بزرگ مرد عرصه اندیشه و عمل، ناباورانه و دردمندانه از میان ما رفت و ملتی را داغدار نمود. او زمانی یاران، همفکران و ملت نجیب خود را ترک نمود که به شدت به هدایت های کارساز او نیازمند بودند.
او رادمردی از تبار مجاهدان راه خدا و مفسری نواندیش بود، که اجتهاد،​ عقلانیت، اعتقاد و عمل صالح را به هم آمیخت و در راه آزادی، ایمان، پیشرفت و بهبود زندگی شهروندان به کار بست و از سخت کوشی و تکاپوی بسیار در راه خدا و مردم باز نایستاد. او مجتهدی تمام عیار بود که عیاری بس غنی تر و کارآفرین تر از همگنان خود داشت و به اجتهادی دل بسته بودکه در راه اصلاح و تقویت بنیان ها و رفع نیاز مردم بکار آید.
هاشمی، روحانی خودساخته، از دورویی و نفاق پیراسته و مبارزی نستوه بود که انقلاب را در راه خدمت واقعی و واجد اثر در زندگی مردم تفسیر می کرد. در هر تنگنایی که رخ می نمود، چشم ها به سوی او دوخته می شد و از او انتظار یاری و همکاری می رفت.
هاشمی سیاست مداری هوشمند، بردبار و پرتحمل بود که با وجود واقع گرایی هرگز آرمان ها را فراموش نکرد. او چشم از هدف بر نمی داشت، اما سنگ ها و سنگلاخ های پیش روی نهضت را با واقع بینی می‌دید و گام هایش را استوار بر می داشت و ذره ای از ایمان به هدفش نمی کاست.
هاشمی همچون پدری مهربان و دلسوز در میانه جناح ها و جریان های سیاسی ایستاد و همواره مرز خود را با نیروهای تندرو حفظ کرد و صادقانه برای تعدیل تندروی ها تلاش نمود.
کارنامه سیاسی هاشمی با نزدیک به هفتاد سال تجربه پر فراز و نشیب، چهره ماندگار وی را در ردیف میهن دوستان و آزادیخواهان تاریخ ایران به ثبت رسانده است که صادقانه برای اعتلا و پیشرفت این سرزمین و خدمت به مردم آن کوشیدند.
او یاردیرین و همیشگی امام خمینی (ره) بود که از آغاز نهضت، گام در راه مبارزه با استبداد نهاد و شکنجه و حبس و تبعید را به جان خرید و نقشی بی بدیل در پیروزی انقلاب و تاسیس نظام جمهوری اسلامی ایفا کرد و همواره با پیام روشنگر خود نشان می داد که فرصت‌طلبان جایی در مصادره عقیده امام ندارند. در دفاع از آرمان های راستین مراد خویش، لحظه ای از پای نایستاد و از اینکه آماج تیرهای سهمگین قرار گیرد باکی نداشت.
دفاع دلاورانه ملت ایران در جنگ هشت ساله به سرداری و فرماندهی او به فرجام نیک رسید، نهاد قانون­گزاری ایران اسلامی از تراز وجودی او سامان یافت، توسعه و سازندگی نوین ایران در دوران ریاست جمهوری او پاگرفت و تنش زدایی در سیاست و روابط خارجی به همت و تدبیر وی آغاز شد.
هاشمی همواره بر این اعتقاد خویش پای می‌فشرد که اسلام شیعی تنها هنگامی به تاسیس نظام سیاسی عادلانه موفق خواهد شد، که رهبران و سیاست­مداران به سیره سیاسی رسول خدا(ص) و امیر مومنان(ع) در اجرای عدالت و پرهیز از ستم پایبند باشند. همچنان که برای پایداری و بقاء، لاجرم باید در خدمت ملت خویش، هم امنیت ایجاد کنند، هم معیشت آنان را تدارک ببینند و هم سلامت نسل های آینده را تضمین نمایند. او به الگویی از توسعه و پیشرفت اقتصادی می اندیشید که افزون بر محرومیت‌زدایی، امنیت و آزادی را در عرصه اجتماعی و سیاسی در پی داشته باشد.
هاشمی به حقد و کینه مخالفان خود بهایی نمی‌داد. بی مهری ها و سرزنش ها، توهین ها و تخفیف ها و فشارهای رنج آور روحی علیه او و خانواده‌اش، او را نشکست که استوارتر کرد و با رادمردی تمام به جای مقابله با آنها، فرصت‌هایی که به سرعت از دست می‌رفتند را غنیمت می شمرد و از آن، در راه اهداف بلند خویش استفاده می‌نمود.
در دوراهی همراهی با مردم و تقابل با آنان، درنگ و تردیدی در انتخاب مردم نکرد و در حمایت از خواسته‌های بر حق آنان از پای نایستاد. راهنمایی‌های خیرخواهانه او در حوادث سال ۱۳۸۸ بر احدی از نخبگان و ملت وفادار پوشیده نیست.
امروز، مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، آرام در بستر رحمت خداوند آرمیده و تکلیف اسلامی و رسالت اجتماعی و نقش جوانمردی خویش را به بهترین وجه به فرجام رسانده است.
فقدان این بزرگمرد خستگی‌ناپذیر را به ملت شریف ایران و همه ی اندیشمندان و همفکران و مصلحان جامعه و به خانواده ی محترم و داغدار او، به ویژه همسر گرانقدر و رنجدیده و فرزندان ارجمند ایشان تسلیت عرض می‌نمایم.
امید که خداوند منان روح ملکوتی این عزیز سفر کرده را در رحمت واسعه خویش مستغرق گرداند.
عبدالله نوری
بیستم دی ماه ۱۳۹۶