افتتاح
  • صفحه اصلی
  • افتتاح
  • افتتاح هم اندیشی مجمع بین المللی غدیر به حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در مازندران

افتتاح هم اندیشی مجمع بین المللی غدیر به حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در مازندران

  • مازندران
  • شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۲

مراسم هم‌اندیشی مجمع بین‌المللی غدیر با حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بیت آیت‌الله نظری افتتاح شد و آغاز به کار کرد.

 آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ضمن ابراز تشکر از محبت مردم مازندران اظهار داشت: پیامبر اکرم (ص) در آخرین حج خود برای اعلان دستور خداوند، مردم را که از حج بازمی‌گشتند جمع و دستور خداوند را به مردم اعلام کرد.

وی بابیان اینکه پیامبر از جریان‌های قبائل عرب و تصمیمات آن‌ها مطلع بود، افزود: اما بااین‌حال به‌صورت جدی از جانب خداوند پیام می‌رسد که اگر این کار انجام نپذیرد رسالت خود را به اتمام نرساندید.

 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: پیامبر در طول 23 سال دعوت و رسالت خود هیچ‌گاه این‌چنین مورد عتاب خداوند واقع نشده بود و با انجام این کار حضرت علی (ع) به منصب امامت امت رسید.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به اینکه در بسیاری از روایات از ابلاغ این دستور به‌عنوان اکمال دین یاد می‌شود، افزود: اینکه پیامبر 23 سال مردم را دعوت به دین کرده و مردم هم عمل کرده‌اند اما هنوز دینشان کامل نشده، از عظمت غدیر در تکامل دین و رسالت پیامبر نشان دارد.

 آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وحدت را عامل حفظ دین دانست و تصریح کرد: اگر اکنون خصومتی بین ما و برادران سنی باشد، شیعیان در سراسر دنیا مظلوم واقع می‌شوند.

 وی بابیان اینکه در حال حاضر بحث بر سر نزاع نیست، تصریح کرد: بحث ما در دو بعد خلافت یعنی جانشینی بلافصل و مرجعیت یعنی ادامه امامت و به معنای هدایت است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: ما نمی‌دانیم که بعد از ظهور چه می‌شود اما به‌هرحال این امامت است که تا قیام قیامت پابرجاست و ادامه می‌یابد.

آیت‌الله هاشمی گفت: نکته‌ای قابل‌توجه عرض کنم و آن اینکه عمامه‌ای که در روز غدیر پیامبر بر سر حضرت علی (ع) گذاشتند، خود حضرت می‌فرمایند که شبیه همان چیزی بود که ملائکه در جنگ بدر بر سر داشتند.

وی با اشاره به سخنان آیت‌الله بروجردی ابراز داشت: بحث اصلی ما با اهل سنت بر سر این موضوع است که چه کسی حجت و مرجع امامت برای مردم است.

 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: وقتی رسالتی خلق می‌شود باید با اجتهاد ادامه یابد چراکه انسان‌های زیادی که در دنیا زندگی می‌کنند نیازمند هدایت‌اند که علما و مراجع ما باید در مباحث خود با اهل سنت بر سر همین هدایت مردم تفاهم کنند تا بحث نزاع با آن‌ها قوت نگیرد.

وی بابیان اینکه غدیر عظمتش در این است که از همان بیابان راه ما را روشن کرد، افزود: همان‌گونه که عشق به غدیر داریم باید عشق به وحدت هم داشته باشیم.

آیت‌الله هاشمی با اشاره به مظلومیت شیعیان در کشورهای مصر، بحرین، عربستان، عراق و پاکستان گفت: دراین‌بین افرادی متعصب و ناصبی هستند که واقعاً اعتقاددارند با کشتن شیعیان وارد بهشت می‌شوند و برای همین با بستن بمب به خود هم خود و هم شیعیان را از بین می‌برند.

وی تأکید کرد: نباید برخوردی شود که به مقدسات آن‌ها توهین شود چراکه خداوند در قرآن دستور داده است که حتی به بت‌ها اهانت نکنید و به معبودان مشرکان فحش ندهید و به آن‌ها بد نگویید. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: چرا ما باید به کسانی که مشترکات دینی بسیاری با آن‌ها داریم فحاشی کنیم درحالی‌که شما می‌بینید مشکل طالبان در افغانستان همین است که آن‌ها قتل شیعه را واجب می‌دانند؟

 وی گفت: آیت‌الله بروجردی به ما سفارش می‌کرد که همواره برای فهم فقه به کتب اهل سنت مراجعه کنیم و به نظر بنده یکی از کارهای خوب تشیع باید احیای امور امامت باشد و یکی از کارهای بد نیز این است که با اهل سنت به جدال برخیزیم.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به دیدار خود با آیت‌الله سیستانی در نجف اشرف اشاره کرد و اظهار داشت: ایشان در نجف به من فرمودند شما در آنجا آسان حرف‌ها را می‌زنید، اما شرشان را ما می‌خوریم و نمی‌گذارند ما کارمان را انجام دهیم.

وی ادامه داد: اخیراً و قبل از انتخابات ایشان برای بنده پیغام فرستادند که تو بپذیر و وارد انتخابات شو و کشتی‌شکسته ایران را به ساحل برسان و ما را هم نجات بده.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام منطق شیعه را فوق منطق اهل سنت دانست و تصریح کرد: عده‌ای عمر کشان راه می‌اندازند و فحاشی می‌کنند که این اصلاً به نفع اسلام و تشیع نیست، بلکه منطق ما همراه با پیشرفت است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اشاره به توصیه حضرت رسول به امام علی (ع) گفت: پیامبر از علی (ع) خواست تا بعد از او اگر مردم پذیرفتند هدایتشان و اگر هم نپذیرفتند آن‌ها را به حال خود رها کند.

وی ادامه داد: باید ارتباط درستی برقرار کرد و در راستای این ارتباط درست است که منطق شیعه پیروز خواهد شد.

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام محمود نظری-فرزند آیت‌الله نظری- اظهار داشت: دهه غدیر از عید قربان تا عید غدیر است که در این روز خداوند نعمت را بر پیامبر تمام کرده است

. وی بابیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب تحت زعامت علمای اسلام این عید بزرگ احیاشده است، افزود: این سنت در بین شیعیان به شیوه‌ای نشر داده‌شده است که امروز شاهد بین‌المللی شدن این عید هستیم.

حجت‌الاسلام نظری به تشکیل اجلاس دهه غدیر در مازندران اشاره کرد و گفت: چند سال قبل این مراسم در مضجع نورانی حضرت ثامن‌الحجج صلوات‌الله‌علیه برگزار شد و در سال گذشته نیز این مجمع در دانشگاه امام صادق (ع) برپاشده بود.

وی خطاب به آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اظهار داشت: شما به مدینه رفتید و فدک را از آن غربت بیرون آوردید و ما معتقدیم که جناب‌عالی هم در جهت ارشاد و تبلیغ دین و هم در جهت خدمت به‌نظام رکن نظام و انقلاب هستید.

حضرت آیت‌الله نظری نیز در این مراسم ضمن تشکر از حضور حضرت آیت‌الله هاشمی در این نشست، طی سخنان کوتاهی غدیر را ادامه امامت و هدایت عنوان کرد و گفت: وظیفه امامت بیان اوصاف است و اگر درجایی دین اکمال دارد باید امامی حضورداشته باشد

. وی امام را عامل مصونیت و حفظ دین از خطرات دانست و تصریح کرد: یازده امام معصوم آمدند و بشریت به مطلوب خود نرسید و اینجاست که ضرورت حضور امام زمان (عج) به‌خوبی احساس می‌شود.

آیت‌الله نظری ابراز داشت: توحید دلیل و اقتضای پیشرفت جوامع بشری است و روزی خواهد رسید که تمام مردان و زنان دنیا به سمت توحید گام بر می‌دارند

. وی تلاش علما و فضلا را در راستای نهادینه کردن فرهنگ غدیر قابل‌ستایش دانست و گفت: تلاش کنید تا ادامه روند امامت از غدیر به ظهور حضرت حجت (عج) منتهی شود تا تکامل و پیشرفت بشریت شکل گیرد

*حاشیه‌ها

: • کوچه منتهی به بیت آِت الله نظری بسیار شلوغ بود، به‌طوری‌که بسیاری از جوانان با شنیدن خبر حضور حضرت الله در ابتدای ورودی کوچه به استقبال آمده بودند. •

 نگهبان بیت بسیار سختگیر بود و اصرار می‌کرد که اگر اسم شما در لیست نباشد، اجازه ورود، به‌طوری‌که نه به سفارش امام‌جمعه نه به سفارش دوستان دیگر خبرنگار کوتاه نیامد، تا اینکه محمددامادی-نماینده مردم ساری و میان‌دورود- برای ورود هماهنگی لازم را انجام دادند.

. • هنگام ورود بسیاری از روحانیون و برخی از ائمه جمعه مشغول خواندن نماز مغرب و عشا بودند و در سویی دیگر نیز بسیاری از چهره‌های سیاسی و مدیران کل استان یک‌به‌یک وارد می‌شدند.

به همراه آیت‌الله هاشمی، حضرات آیات نظری، ابطحی، صادقی، طبرسی و همچنین طاهایی استاندار مازندران و آقای فردوس حاجیان هم وارد شدند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بین سخنان خود و در تشریح مظلومیت شیعیان با بغض جملاتی را بیان کرد و گفت: بعد از غدیر پیامبر دید کسانی برای بعد از رحلت او توطئه می‌کنند و روزهای آخر عمر مبارک به قبرستان می‌رفتند و خطاب به اهل قبور می‌گفتند خوشا به حالتان که نیستید و این ظلمت‌هایی که بر ما هجوم آورده است را نمی‌بینید. •

وی در بخش دیگری از سخنان خود به دیدار خود با یک نویسنده مسیحی اشاره کرد و گفت: این نویسنده مسیحی که کتابی در خصوص حضرت علی (ع) نوشته بود به من گفت: باید افکار علی (ع) را تابلویی کرده و با خط درشت بنویسند و بر بالای سر بشریت نصب کنند تا مردم خود را با آن منطبق کنند و به بهشت و رفاه دست یابند. •

در این مراسم ائمه جمعه میان‌دورود، زیرآب، شیرگاه، بندپی غربی و برخی دیگر از روحانیون عضو مجمع بین‌المللی غدیر حضور داشتند. •

 از مسئولان هم اسد مدیرکل راه و ترابری، عظیمی مدیرکل جهاد کشاورزی، امیری مدیرکل آموزش‌وپرورش، واحدی فرماندار و رضایی بخشدار مرکزی ساری، رستم علی فرماندار سوادکوه شمالی، نعمتی مدیرعامل کشتی‌رانی صدرا، غفوری بخشدار مرکزی میان‌دورود و بسیاری دیگر از مسئولان دولت نهم و دهم حضور داشتند

. • بعد از مراسم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به یکی از اتاق‌های بیت هدایت شد و میهمانان هم‌جهت پذیرایی به حسینیه نزدیک بیت راهنمایی شدند

. • بعد از صرف شام برخی از مردم که برای دادن نامه آمده بودند، به دلیل ازدحام جمعیت و حلقه شدید محافظان نتوانستند نامه‌های خود را تقدیم کنند

 • آیت‌الله به همراه همسر خود عفت مرعشی و دختر خود فاطمه هاشمی به مازندران آمده بود که بعد از مراسم برای استراحت به هتل محل اقامت هتل اسرم- رفتند

 

منبع: سایت خبری تحلیلی مازندنومه (http://mazandnume.com)

تصاویر ضمیمه