حدیث دیگران
  • صفحه اصلی
  • حدیث دیگران
  • آیت‌الله هاشمی با وجود صاحب‌نظر بودن خود را ملزم به تبعیت از رهبری می‌دانست

آیت‌الله هاشمی با وجود صاحب‌نظر بودن خود را ملزم به تبعیت از رهبری می‌دانست

حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم (سخنگوی جامعه روحانیت مبارز)

  • تهران
  • سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵
آقای هاشمی در مورد دیدگاه‌ها مدتی طولانی بود که هفتگی با رهبری جلسه داشتند، البته این اواخر جلسه‌ها کاهش یافته و هر دو هفته یک بار عصر‌های سه‌شنبه جلسه داشتند و تمام مسائل کلان کشور را مورد بحث قرار می‌دادند، آنجا که به توافق نمی‌رسیدند می‌گفتند من ولو از حرف‌های ایشان قانع نمی‌شدم اما چون ولی فقیه و رهبر هستند قبول می‌کردم.

کی از ابعاد الگوی رفتاری مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی رابطه با رهبری بود. ما در جلسه‌های آخر مجمع از ایشان دوباره شنیدیم که تمام همتشان تأمین نظرات رهبری است. از ملاقاتی که اخیراً با آیت‌الله خامنه‌ای داشتند گزارشی دادند و گفتند نظرایشان چنین است و تمام. هر چند خودشان صاحب نظر بودند اما می‌گفتند من حجت دارم که نظر ایشان را تبعیت کنم.قبلاً هم درباره دو دوره ریاست جمهوری آقای هاشمی، ایشان نقل می‌کردند که تمام وزیران خودم را با حضرت آقا هماهنگ کردم در صورتی که در مورد سایر رؤسای جمهوری چنین چیزی معمول نبود و فقط سه تا از وزرایشان را باید با رهبر هماهنگ کنند. اما ایشان در هر دو دوره همه وزیران را با آقا هماهنگ کردند. در مورد دیدگاه‌ها هم مدتی طولانی بود که هفتگی با رهبری جلسه داشتند، البته این اواخر جلسه‌ها کاهش یافته و هر دو هفته یک بار عصر‌های سه‌شنبه جلسه داشتند و تمام مسائل کلان کشور را مورد بحث قرار می‌دادند، آنجا که به توافق نمی‌رسیدند می‌گفتند من ولو از حرف‌های ایشان قانع نمی‌شدم اما چون ولی فقیه و رهبر هستند قبول می‌کردم و تابع نظر ایشان می‌شدم. این الگوی رفتاری در صدر نظام وحدت و یکپارچگی به وجود می‌آورد.

آقای هاشمی در هر کجا که بود آنجا در جایگاهی رفیع‌تر قرار می‌گرفت اگر در مجلس بودند آنجا اهمیت پیدا می‌کرد اگر در ریاست جمهوری بودند آنجا جایگاه اول می‌شد.

منبع: روزنامه ایران