اخبار
  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • هاشمی به معنای واقعی به مفهوم و ابعاد توسعه آگاهی داشت

هاشمی به معنای واقعی به مفهوم و ابعاد توسعه آگاهی داشت

مراسم سالگرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فرصت مناسبی برای بازخوانی و بازاندیشی شخصیتی که در سخت‌ترین شرایط جمهوری اسلامی حضوری مؤثر و گاهی منحصربه‌فرد داشته و نام او در میان فعال‌ترین و تأثیرگذارترین انقلابیون و سیاستمداران ایران می‌درخشد.
هاشمی به معنای واقعی به مفهوم و ابعاد توسعه آگاهی داشت

مهندس اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت تدبیر و امید  در مراسم پنجمین سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی که در حرم امام راحل برگزار شده بود،  با اشاره به اینکه «سیاست سکوت را اینجا متوقف کردم»، گفت: دی‌ماه در سال‌های اخیر حوادث تلخی اتفاق افتاد. در دی 95 به‌صورت ناباورانه‌ای خبر ارتحال آقای هاشمی رفسنجانی به ما داده شد. هنوز ملت ایران از این حادثه عبور نکرده بود که قهرمان ملی ما سردار سلیمانی با ترور ناجوانمردانه آمریکایی‌ها در سرزمین عراق به شهادت رسید؛ حادثه‌ای که عواقب زیادی داشته و خواهد داشت. در تشییع سردار سلیمانی در کرمان جمعی از هم‌وطنان ما و در سقوط هواپیمای اوکراینی جمعی دیگر از هم‌وطنانمان را از دست دادیم که به خانواده آن‌ها تسلیت می‌گویم.

معاون اول سابق رئیس‌جمهوری افزود: مراسم سالگرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی فرصت مناسبی برای بازخوانی و بازاندیشی شخصیتی که در سخت‌ترین شرایط جمهوری اسلامی حضوری مؤثر و گاهی منحصربه‌فرد داشته و نام او در میان فعال‌ترین و تأثیرگذارترین انقلابیون و سیاستمداران ایران می‌درخشد. وسعت دیدگاه آیت‌الله هاشمی از سویی و قدرت تحلیل از او شخصیت چندجانبه‌ای ساخته است. لحظه‌ای از مسائل مردم کشور غافل نبود و در این سال‌ها همواره توجه داشت که مملکت با چه فلاکت‌هایی روبرو است.

وی اظهار داشت: اینکه چنین فردی به یکی از یاران پایدار امام همراه می‌شود عجب ندارد. آقای هاشمی رفسنجانی با قرآن انس داشت و تا آخرین لحظه عمر کار قرآنی انجام می‌داد و به فکر سازندگی کشور بود و همین مسئله از او شخصیتی متمایز نسبت به دیگر همدرسان ساخت. مردم ایران در حادثه امیرکبیر با غمی بزرگ روبرو شدند. در دوران کوتاه صدارت امیرکبیر کارهای بزرگی انجام گرفت ولی به سرعت امیرکبیر از دست مردم ایران رفت و ملت ایران منتظر بود که امیرکبیر دوباره قد علم کند و توسعه و پیشرفت ایران را علم کند؛ هاشمی پا به میان گذاشت و در قدم توسعه ایران گام گذاشت.

جهانگیری تأکید کرد: من به همه دوستان توصیه می‌کنم اگر کامل هم کتاب امیرکبیر را نمی‌خوانید، پیشگفتاری که آقای هاشمی نوشته و همه علاقه خود را به توسعه نشان داده، بخوانید. هاشمی از لزوم گسترش علم، نیاز کشور به توسعه علم، لزوم سد سازی و مبارزه با خرافات می‌پردازد. همین ذهن منطقی آقای هاشمی سبب شد موقعی که در مسئولیت قرار می‌گیرد، هر مدیری که می‌خواست با آقای هاشمی ملاقات کند خود را آماده می‌کرد در مقابل سؤال‌های عینی و متعدد بتواند پاسخ بدهد. هاشمی به معنای واقعی به مفهوم و ابعاد توسعه آگاهی داشت. ازنظر هاشمی انسان محور توسعه بود؛ دانش و مدیریت ابزار پیشرفت توسعه قرار می‌گرفتند. همین نگرش هاشمی را به اینجا رساند که باید دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس شود و به نظر من یکی از ماندگارترین کارهای آقای هاشمی که سرآمد کارها است، تأسیس دانشگاه است.

وی یادآور شد: آقای هاشمی رفسنجانی همواره حامی قاطع حضور بخش خصوصی در اقتصاد کشور بود و توسعه زیربناهای کشور را تا آخرین لحظه حیات دنبال می‌کرد و در واقع هاشمی به یک ایران مدرن و صنعتی می‌اندیشید. این برای روحانیت باعث افتخار است که یک روحانی آن‌چنان حرکت کند که تکنوکرات ها او را الگو قرار دهند. یکی از آن رشته‌ها سدسازی است. در دی 98 به خاطر سیل که 25 استاد کشور درگیر بود و همه نگران بودیم که چه اتفاقی ممکن است آنجا بیفتد، من به خوزستان و سد کرخه رفتم که سد عظیم و شاهکاری است. اهمیت این سد این بود که در برخی ساعات تا هشت هزار متر مکعب آب پشت سد می‌ماند، شما تصور کنید این حجم آب به شهر می‌آمد، چه بر سر خانه‌ها می‌آمد؟ از این سدها ده‌ها و صدها راه افتاد و خصوصاً در دولت تدبیر و امید با یک اعتبار 10 میلیارد دلاری ده‌ها سد در غرب کشور زده شد.

معاون اول سابق رئیس‌جمهوری اظهار داشت: در همین جنگ اقتصادی اگر سرمایه‌گذاری‌های پتروشیمی و فلزات را نداشتیم که با صادراتشان توانستیم ارز موردنیاز کالاهای اساسی مردم را تأمین کنیم، از چه راه دیگری می‌توانستیم تأمین کنیم؟! که به فضل الهی ادامه دارد. آن روز آقای هاشمی رفسنجانی امروز تهران را می‌دید که باید مترو ساخته شود و امروز نهضت مترو سازی در کشور به یک کار عادی تبدیل شده است.

وی افزود: آقای هاشمی در سیاست داخلی به دنبال استقلال، عزت و پیشرفت ملی بود و در سیاست خارجی هم دنبال تعامل سازنده با همه کشورها بود و روابط خوبی در دوره آقای هاشمی برقرار شد و یکی از مهم‌ترینش روابطی بود که با کشورهای عربی داشتیم. او به مردم‌سالاری باور داشت و صندوق رأی را گره‌گشای مشکلات مردم می‌دانست و در هیچ مقطعی با صندوق رأی قهر نکرد و همیشه با شجاعت خودش را در معرض رأی مردم قرار می‌داد. سال 92 در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد. ما هر چیزی فکر می‌کردیم الا اینکه آقای هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت شود. ما ستادها را شکل داده بودیم. چند جمله به من گفتند و من فکر کردم نصیحت پدرانه است. گفت من همان هاشمی دو روز قبل هستم و رابطه من با رهبری و نظام هیچ تغییری نخواهد کرد این‌ها اقداماتی است که برخی افراد می‌خواهند من را روبروی نظام قرار دهد و من هرگز این کار را نخواهم کرد.

جهانگیری با اشاره به رد صلاحیتش در انتخابات ریاست جمهوری، گفت: سال 96 در انتخابات ثبت‌نام کردم و تأیید صلاحیت شدم و سال 1400 همین شورای نگهبان، من را رد صلاحیت کرد. قبل از جلسه سران قوا با یکی از مسئولین امنیتی کشور جلسه داشتم و گفتم ازنظر اقتصادی، اخلاقی و توان مدیریتی پرونده من روشن است و هیچ دغدغه‌ای ندارم؛ در این جلسه هم هیچ‌کس نخواهد فهمید که چنین اتفاقی برای من افتاده و با قدرت کارهای خود را دنبال می‌کنم؛ ولی این کارها به ضرر کشور و شورای نگهبان است. همان موقع مصاحبه کردم و گفتم هر دلیلی که به شما داده‌اند را شما منتشر کنید و هنوز بر همان نظر هستم.

وی تأکید کرد: آقای هاشمی آینده‌نگر بود و همواره فکر می‌کرد راه‌حلی وجود دارد و تا چند مرحله قدم‌های بعد از هر تصمیمی را مرور می‌کرد که آثار و عواقب تصمیم‌هایی که گرفته می‌شود در نظر گرفته شود. از جفاهایی که هرکدام در حقش کرده بودند می‌گذشت و به آن‌ها وفا می‌کرد؛ ما حلقه‌های واصل را کم داریم و این کشور واسطه‌هایی نیاز دارد که نگذارند این کشور شقه‌شقه شود؛ سردار سلیمانی یکی از این شخصیت‌ها بود.

معاون اول سابق رئیس‌جمهوری اظهار داشت: با اطمینان می‌شود گفت که هاشمی رفسنجانی سد هویت انقلاب اسلامی و نمی‌توان از هاشمی رفسنجانی گذشت. در سیره مدیریت هاشمی برای خیلی از مشکلات کشور می‌توان راه‌حل پیدا کرد. آقای هاشمی رفسنجانی کارنامه‌ای از خود به جا گذاشته که برای جمهوری اسلامی بسیار مفید است. یکی از مسائلی که سیاست ورزان باید توجه داشته باشند این است که چقدر اقداماتی که انجام می‌دهند در خدمت منافع ملی کشور است.

وی افزود: به‌هرحال از سال 97 جنگ اقتصادی تمام‌عیاری علیه کشور شروع شده و امیدوار هستیم با فضل الهی کشور سریع‌تر از این مشکلات عبور کند و مردم زندگی بهتری داشته باشند.