اخبار
  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • روایت جالب آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از مواجهه افغان‌ها با نیروهای انگلیسی .

روایت جالب آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از مواجهه افغان‌ها با نیروهای انگلیسی .

بخشی از صحبت‎های مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خصوص مواجهه مبارزان افغانستان با نیرو‌های نظامی انگلیس را مشاهده می‎کنید که ۱۸ سال پیش در خطبه‌های نماز جمعه بیان شد.
روایت جالب آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از مواجهه افغان‌ها با نیروهای انگلیسی .

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه دوم آذر ماه سال ۱۳۸۰ به بیان خاطره‌ای جالب در خصوص کشته شدن ۱۶۰۰۰ نیروی نظامی انگلیس پرداخته است که شنیدن آن پس از حدود ۱۸ سال خالی از لطف نیست.

مرحوم هاشمی رفسنجانی در بخشی از سخنان خود می‌گوید: «مبارزان افغان شاه شجاع را در قلعه بالا‌ها گرفته و محبوس کرده و فرمانده انگلیسی‌ها را کشته بودند. میانجی‌گر‌ها آمده بودند و مذاکره می‌کردند. افغان‌ها می‌گفتند به ما پول نقد بدهید. ما تعهد شما را قبول نداریم. بالاخره اینگونه حل شد که تجار کشمیری و هندی که در افغانستان بودند، ضامن انگلیسی‌ها شدند و انگلیسی‌ها حواله صادر کردند که این قدر پول به افغان‍ها بپردازید که این‌ها قانع شوند. بعد از اینکه اجازه گرفتند تا از افغانستان بروند، همه آن‌ها را خلع سلاح کردند. ۱۶ هزار انگلیسی در یک کاروان از کابل حرکت کردند که به طرف هند بروند. افغان‌ها در کمین نشستند و همه آن ۱۶ هزار نفر را کشتند؛ فقط یک نفر را زنده نگه داشتند و به او گفتند برو و این ماجرا را برای دربار انگلیس بازگو کن!»

ویدئوها