اخبار
  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • حرف های رئیس مؤسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران!!!

حرف های رئیس مؤسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران!!!

انتقاد به هاشمی رفسنجانی تعطیل نمی شود و بعید نیست که کم کم حمله مغول به ایران، زلزله بم، سیل خوزستان، آتش سوزی پلاسکو، تصویب برجام و خروج آمریکا از آن، ایجاد و انهدام داعش، گرانی و ارزانی نفت، تاسیس مؤسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران، عشق توامان مردم به راهپیمایی اربعین و رفتن به پاسارگاد، شلوغی تشییع جنازه هنرمندان، خشکسالی های چند سال پیش و باران های این سال ها، ساختن و نساختن متروی تهران، ادامه جنگ تحمیلی و پایان آن، درخشش ماه در شب و پنهان شدن خورشید در روزها ابری، ضعف موشکی ایران در جنگ و قدرت بی نظیر امروز، کمبود دارو، رئیس جمهوری احمدی نژاد و هر اتفاقی که یا تلخ و یا شیرین است، به خاطر افکار، گفتار و رفتار هاشمی رفسنجانی است در تحلیل بعضی ها و خوب است این محللان از ریشه تحلیل!!! بفرمایند که هاشمی رفسنجانی مگر چند نفر بود و چه قدرت و اقتداری داشت که از 1337 که وارد سیاست شد و تا 19 دی 1395 که آسمانی شد و الان تقریبا 3 سال پس از ارتحال، این همه تاثیر گذاری داشت در مبارزه، انقلاب، دفاع مقدس، مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، سازندگی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و ... که این همه همایش و کنگره می گیرند و این همه تحلیل ارائه می کنند و باز تمام نمی شود و هربار تازه تر از تازه ای در مورد ایشان می گویند؟!!
حرف های رئیس مؤسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران!!!

به گزارش خبرنگار تشکل‌‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، احمد نادری رئیس مؤسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران در نشست بررسی جامعه‌شناختی نگرش مردم نسبت به مذاکرات که ظهر امروز در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: در تمامی اذهان دنیا بعد از پیروزی انقلاب اسلامی واژه ضداستکباری و مبارزه با آمریکا شکل گرفت که البته پیش از آن به صورت عمومی وجود نداشت.

وی افزود: اگر با مدل توسعه تک خطی که غربی‌ها به آن معتقد هستند پیش برویم هیچگاه پیشرفت واقعی را نخواهیم داشت. 

رئیس مؤسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران تصریح کرد:‌ از سال 57 تا اواخر دهه شصت موج مواجهه منفعلانه با غرب در کشورمان متوقف شد این در حالی است که از دهه هفتاد این موج بسیار فعال شده و با امکانات دولتی مجدداً در دستور کار قرار گرفت.

نادری خاطرنشان کرد: تیم قوه مجریه در دهه هفتاد راه توسعه را در مذاکره با غرب می‌دید.

وی تصریح کرد: وضعیت دو قطبی فقیر و غنی که ما در شرایط فعلی آن را مشاهده می‌کنیم محصول توسعه نئولیبرالیسم توسط تیم بعد از جنگ به سرپرستی هاشمی رفسنجانی شکل گرفت. 

رئیس مؤسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران گفت:‌ تیم فعلی دولت که از سال 92 روی کار آمده در زمره تیم هاشمی رفسنجانی بوده و چیزی اضافه‌تر از آن نداشته است و حتی وزرا و افراد مختلف هم دولت هاشمی هم در دولت روحانی تکرار شده‌اند.

نادری افزود: یکی از جوک‌های عرصه‌ سیاست دنیای فعلی ما آن است که وقتی مادر امانوئل مکرون وی را پوشک می‌کرد آقای زنگنه در ایران وزیر بود و وقتی وی رئیس جمهور فرانسه شد زنگنه همچنان وزیر است. 

وی تصریح کرد:‌ متأسفانه در طول 40 سال اخیر برخی افراد در تمامی دولت‌‌ها یا وزیر بوده‌اند و یا معاون وزیر.

نادری گفت:‌ برجام و حامیان آن براساس مدل مذاکره با غرب اقدامات خود را تنظیم کرده‌اند. این در حالی است که باید قاعدتاً‌ منافع برجام دنبال می‌شد اما متأسفانه منافع غربی‌ها دیده شده است.

رئیس مؤسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران افزود: دولت تدبیر و امید به دنبال اسطوره‌سازی برجام ذیل اسطوره توسعه در کشور اقدامات خود را تنظیم کرده است و تلاش کرده تا افکار عمومی را در جامعه به سمتی ببرد و الگوی خاصی را القا کند که تنها راه رفع مشکلات مذاکره به غرب است.

وی خاطرنشان کرد: دولت آقای روحانی افکار عمومی را طوری هدایت کرده که تنها راه رفع مشکلات مذاکره با غرب است.

نادری گفت:‌ وقتی آب خوردن کشور را به برجام ربط می‌دهند باید هم همه امورات کشور قفل شود چرا که تمامی راه‌های رفع مشکلات را در سبد برجام دنبال می‌کنند.

وی افزود: جنبش‌های منطقه‌ای یکی از عناصر قدرت سخت و نرم جمهوری اسلامی است که بعد از جنگ تحمیلی در دستور کار قرار گرفته است و در همین راستا جنبش‌های کوچک و بزرگ از باب‌المندب تا مدیترانه و از مرز چین تا قفقاز و آسیای مرکزی را در بر گرفته و ماحصل آن اینگونه شده است که قرار نیست هیچ چیزی در منطقه بدون وجود نظر و نیت جمهوری اسلامی رقم بخورد.

رئیس مؤسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران گفت: حصول غنی‌سازی 20درصدی اورانیوم توانست نقش بزرگی را در معادلات منطقه برای جمهوری اسلامی بازی کند که این موضوع هم عنصر دوم قدرت سخت و نرم جمهوری اسلامی است.

نادری افزود:‌موضوع موشک‌های جمهوری اسلامی هم عنصر سوم قدرت جمهوری اسلامی محسوب می‌شود که متأسفانه با پررویی تمام برخی افراد آن را در مذاکرات دنبال کرده و به تلاش می‌کنند تا این عنصر قدرت جمهوری اسلامی را تحویل غربی‌ها بدهند.

وی اظهار داشت: موشک سلاح فقرا در جمهوری اسلامی محسوب می‌شود که متأسفانه اشراف به دنبال آن هستند که این سلاح بومی را براساس نیت غربی‌ها از دستان ایران خارج کنند.

رئیس مؤسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران گفت: به گفته برخی مسئولین و بعد از بومی کردن علم و تکنولوژی ساخت موشک در جمهوری اسلامی کار در شرایط فعلی به جایی رسیده است که در دقیقه اول آغاز هر جنگی علیه جمهوری اسلامی 11 هزار موشک به سوی برخی اهداف منطقه شلیک خواهد شد.

نادری گفت: هیچ بمبی توانایی تخریب فردو را ندارد و هیچکس نمی‌داند درب آن را ببندد و فقط یک ایرانی می‌توانست فردو را تعطیل کند که متأسفانه با برجام این کار را کردند. 

وی تصریح کرد: برجام آنقدر در گفتمان دولت یازدهم و دوازدهم قدیس شد که حتی حامیان آن معتقد بودند که می‌توان به امام زمان نقد کرد ولی به برجام نه.

رئیس مؤسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران افزود: دولتمردان اعلام کردند که حامیان برجام طرفداران توسعه و پیشرفت هستند و مخالفان برجام فقیر و بی‌سواد و بی‌شناسنامه.

نادری افزود: چشم‌انداز دولت آقای روحانی آن است که اگر حتی اروپا و آمریکا هم اگر از برجام خارج شدند ایران همچنان در آن باقی بماند.

وی گفت: کشور ما در حال حاضر تعطیل است و کارخانجات و کارگاه‌های تولیدی هم نیمه‌ تعطیل که البته این موضوع نتیجه مذاکرات برجام به حساب می‌آید. این در حالی است که متأسفانه آقای روحانی تهدید می‌کند و می‌گوید اعلام می‌کنم که چه کسانی مسبب تعطیلی کشور هستند. در حالیکه این حرف وی پررویی محسوب می‌شود این در حالی است که مردم می‌دانند دولت مسبب تعطیلی و مشکلات فعلی کشور است.

رئیس مؤسسه مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: طبق نظرسنجی دانشگاه مریلند 51 درصد مردم معتقدند که کشور بد اداره می‌شود ضمن اینکه 59 درصد دیگر هم معتقدند که بایستی از برجام خارج شویم. همچنین 74 درصد مردم سیاست خروج تدریجی مردم از برجام را تأیید می‌کنند.

نادری افزود:‌79درصد مردم طبق نظرسنجی دانشگاه مریلند معتقدند که حتی اگر آمریکایی‌ها قول دهند که تحریم‌های ایران را برمی‌دارند نباید غنی‌سازی در ایران متوقف شود ضمن اینکه 58 درصد مردم هم با پذیرفتن هر گونه محدودیت موشکی مخالف هستند.

وی گفت:‌ هیچ رئیس جمهوری در انتهای دوره اولش و دوره دوم به مانند وضعیت فعلی آقای روحانی نبوده است چرا که میزان محبوبیت آقای روحانی هم اکنون به 42درصد رسیده است.