اخبار
  • صفحه اصلی
  • اخبار
  •  آیین نخستین سالگرد افتتاح خانه موزه آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی

 آیین نخستین سالگرد افتتاح خانه موزه آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی

 آیین نخستین سالگرد افتتاح خانه موزه آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، با حضور اقشار مختلف مردم، جمعی از شخصیت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و خانواده های امام خمینی (ره)، شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر و آیت الله هاشمی رفسنجانی،  در حسینیه جماران برگزار شد.
 آیین نخستین سالگرد افتتاح خانه موزه آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی

 

به گزارش مرکز اسناد آیت الله هاشمی رفسنجانی، در این مراسم که همزمان با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا به امامت آیت الله سید حسن خمینی برگزار شد، آقای افشین اعلا به قرائت اشعار خویش در رثا و رسای آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت:

 

هرچند رفته‌ای به تو‌ای یار دلخوشیم

با خاطرات کهنه دیدار دلخوشیم

ما عاشقان کوی ترا عاقلان شهر

انکار اگر کنند، به انکار دلخوشیم

زخم زبان شنیدن و باز از تو دم زدن

عمریست تا که ما به همین کار دلخوشیم

از آن سحر که روزه هجران شروع شد

ای ماه ناتمام! به افطار دلخوشیم

پرچینی از خیال، میان شما و ماست

همسایه با توایم و به دیوار دلخوشیم

از شکر و از شکایت ما بی‌خبر نباش

بسیار دل شکسته و بسیار دلخوشیم.

 

 در ادامه مراسم مهندس محسن هاشمی با تقدیر و تشکر از حضور برادران و خواهران،  بیان داشت: ابتدا یاد همه شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و امام شهدا را گرامی می داریم، این مراسم در آستانه فرارسیدن ماه محرم و سالروز واقعه هشتم شهریور ماه 1360 برگزار می گردد که آرزو داریم خداوند ارواح شهدای انقلاب را با سالار شهیدان، اباعبدالله الحسین محشور نماید.

موضوعی که احساس کردم شاید برای صحبتی کوتاه در این جمع ارزشمند، مفید باشد، سیره و شیوه و اخلاق حکومتی امام و یاران نزدیک ایشان در سخت ترین شرایط اداره کشور بود که امروزجای مسئولانی که آبروی خود را فدای انقلاب و مردم کردند، خالیست

در مراسم امروز نام سه تن از شهدای انقلاب، شهیدان بهشتی، رجایی و باهنر و آیت الله هاشمی رفسنجانی برده می شود و در راس آنها، امام شهیدان و شاید امروز بیش از هرزمان دیگری ما به شیوه این عزیزان، در اداره کشور نیاز داریم.

در ادامه مراسم آقای دکتر علی مطهری با اشاره به اینکه امروز  اولین سالروز افتتاح موزه مرحوم هاشمی و روز تولد آن مرحوم است، گفت: زنده ماندن نام و راه بزرگانی چون حضرت امام (ره)، شهید مطهری، شهید بهشتی و هاشمی رفسنحانی به مثابه زنده نگه داشتن اندیشه آنهاست.

وی افزود: مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی خصلت های نیکی و ماندگاری داشت که منحصر به خود او بود.

مطهری یادآورشد: هاشمی رفسنجانی چیزی را که به مصلحت جامعه تشخیص می داد  آبروی خود را پای آن می گذاشت و این کار او مصداق جمله شهید مطهری است که فرمود: مصلح کسی است که ضعف های جامعه را ببیند و مطرح کند حتی اگر به قیمت از دست دادن محبوبیتش تمام شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پذیرش قطعنامه نمونه از خود گذشتگی مرحوم هاشمی بود. او حاضر شد تمام مسئولیت پذیرش قطع نامه ۵۹۸ را به عهده بگیرد و خود را سپر بلای امام و انقلاب کند.

 مطهری به دیگر خصلت هاشمی رفسنجانی پرداخت و افزود: او ایران را سربلند و پیشرفته می خواست و تمام وجودش در گرو این مفهوم بود. رفسنجانی می خواست ایران نمونه و الگوی کشورهای اسلامی شود که مردم حسرت امارات و ترکیه را نخورند.

در ادامه دکتر محمد رضا بهشتی، با اشاره به امتیازات ایجاد خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی، این کار را پیوندی از گذشته در اکنون و برای آینده دانست و سپس مهندس باهنر هم با یادآوری خاطرات شهادت برادرش شهید باهنر و شهید رجایی، به نقش آیت الله هاشمی رفسنجانی در آن مقطع پرداخت که چگونه به جامعه امید می داد.

سخنران اصلی آیین نخستین سالگرد افتتاح خانه موزه آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ،آیت الله سید حسن خمینی بود که با بیان اهمیت فقه، قانون و اخلاق برای جوامع بشری، گفت: ممکن است کسی به ظاهر پایبند به قانون باشد، اما اخلاقی نباشد، فقه یک نظم حداقلی به جامعه می دهد و ما باید یک گام فراتر از آن برداریم.

وی ادامه داد: بسنده کردن رفتار مومنانه به کردار و اعمال قانونی تنزل دادن سطح جامعه است.انسان باید دائما خودش را در یک ترازوی اخلاق بسنجد.

یادگار امام (ره) با طرح این پرسش که چه کنیم که جامعه ما اخلاقی شود، خاطرنشان کرد: باید سعی کنیم هنجارهای اخلاقی جامعه به ارزش تبدیل شود و اگر به ارزش مبدل شود دیگر نیاز نیست از آن مراقبت کنیم و چیزی که جامعه ناهنجار نداند، مبارزه با آن سخت است.

سید حسن خمینی با تاکید بر اینکه معروف الزاما چیزی نیست که جامعه قبول دارد، گفت: برای اینکه مساله ای در جامعه اخلاقی شود نخست باید سعی کنیم هنجارها به ارزش تبدیل شود  و دیگر اینکه باید ریشه فقر را در جامعه کند. کسی که در مسیر فقرزدایی گام بر می دارد گام بلندی برمی دارد. به فرموده حضرت علی (ع) ، فقر نفس را ذلیل ، عقل را زایل و هر چه غم است می آورد.

وی اظهار داشت: ما یک فقر خود خواسته داریم که در آن فرد دستش می رسد ولی آنرا کنار می زند که این رفتار مقام بالایی دارد و دیگر فقر ناخواسته که باید آنرا ریشه کن کنیم. اگر در پی جامعه اخلاقی هستیم باید ریشه فقر را بکنیم
یادگار امام (ره) یادآور شد: بسیار از مرحوم هاشمی رفسنجانی شنیدم  که می گفت راه حل بسیاری از مشکلات جامعه این است که مردم باید کار داشته باشند. راه حل اعتیاد شغل است و اشتغال سرمایه گذاری می خواهد و سرمایه گذاری هم امنیت.

سید حسن خمینی افزود: اگر فقر به جامعه ای آمد، از آن در چیزهای دیگری بیرون می رود. آقای هاشمی معلم اخلاق جامعه بود. یک گام برداریم و جامعه ای را از فقر بزداییم.

وی با بیان اینکه راه بزرگی پشت سر ما است، خاطرنشان کرد: کار بزرگی صورت گرفته است، به رغم انتقاد از وضع موجود ، حتما به گذشته افتخار می کنیم و به آینده امید داریم. تلاش های گذشتگان و عزمی که داشتند هم بدانیم و بیان کرده و برای گام های بعدی همت کنیم.