اخبار
  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • آیت‌الله هاشمی مورد تهاجم افراطی‌ها قرار گرفت.

آیت‌الله هاشمی مورد تهاجم افراطی‌ها قرار گرفت.

محسن هاشمی: اگر بخواهیم انقلاب را حفظ کنیم راهی جز بازگشت به اعتدال و میانه‌روی نداریم/ آیت‌الله هاشمی و سردار سلیمانی شناخت عمیقی از هم داشتند/
آیت‌الله هاشمی مورد تهاجم افراطی‌ها قرار گرفت.

محسن هاشمی رفسنجانی  در این مراسم پنجمین سالگرد ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانیکه در حرم امام خمینی برگزار شده بود، ضمن خیر مقدم به حاضران، گفت: امسال پنجمین سالروز رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را که در غروب 19 دی‌ماه سال 1395 رخ داد، با ایام فاطمیه مصادف شد و بهتر دیدیم با توجه به ارادتی که ایشان به حضرت فاطمه داشتند،  مراسم امسال را در سالروز شهادت این بزرگوار بگیریم و با بازگشت اجساد 150 تن از شهدای گمنام مصادف شد که یاد آن‌ها را هم گرامی می‌داریم و البته در ایام شهادت حاج قاسم سلیمانی هستیم که یاد این بزرگوار را هم گرامی می‌داریم.

فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی افزود: به خاطر دارم که حضرت آیت‌الله هاشمی هرگاه می‌خواستند یادی از حضرت زهرا کنند در سخنرانی‌ها قبل از مستمعین خودشان اشک از چشمشان جاری می‌شد و این ارادت باعث شد در سفری که سال 1387 به مکه داشتند بتوانند از فدک بازدید کنند؛ این توفیق بزرگی برای ایشان است. خود من هم متولد دهه فاطمیه هستم و نام من را هم به خاطر ارادت به حضرت فاطمه (س) «محسن» گذاشتند.

وی اظهار داشت: ایشان در جلسه‌ای فرمودند که من در جوانی که به فکر مبارزه برای حل مشکلات مردم بودیم موضوع اصلی را مبارزه با استعمار و استبداد دانستیم و بر همین اساس روزهایی که سربازی بودند کتاب فلسطین را ترجمه کردند و بعد هم در سال 46 کتاب امیرکبیر را نوشتند. بعد از انقلاب که پیروزی اتفاق افتاده بود، احساس کردیم مشکل بنیادین دیگری هست که مانع می‌شود مردم به شأنی دارند برسند و آن موقع بود که صحبت از افراط کردند.

محسن هاشمی تأکید کرد: استعمار و استبداد یک ظهور مشخص دارد و مردم به‌راحتی مبارزه می‌کنند ولی افراط یک موضوع ذهنی و مبارزه با آن سخت است. انجام چنین مبارزه‌ای برنامه‌ریزی دقیق می‌خواهد. ایشان هم از شخصیت‌هایی است که مورد تهاجم افراط قرار گرفت. درهرصورت ایشان مورد تهاجم افراطی‌ها قرار گرفت و متأسفانه با شخصیت‌های زیادی در کشور ما چنین برخوردی شده است.

وی گفت: افراط در اقتصاد باعث خصولتی شدن بخش زیادی از اقتصاد کشور ما شده و یا افراط در فرهنگ باعث شده مخاطبین ماهواره‌ها شده و یا حتی افراط در سیاست خارجی باعث شده بعضی‌ها تحریم را هم نعمت می‌دانند. طبیعی است که در مقابل افراط میانه‌روی است و اگر بخواهیم انقلاب را حفظ کنیم راهی جز بازگشت به اعتدال و میانه‌روی نداریم و هرچه این بازگشت دیرتر اتفاق بیفتد هزینه آن بیشتر خواهد شد.

فرزند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یادآور شد: آیت‌الله هاشمی و سردار سلیمانی شناخت عمیقی از هم داشتند و از رشادت‌ها و شجاعت‌های همراه با منطق سردار سلیمانی نام برده‌اند. سردار سلیمانی هم بعد از رحلت آیت‌الله هاشمی گفت که شاید بابرکت‌ترین عمر را آقای هاشمی داشت و در همه موضوعات انقلاب نقش داشت. امیدواریم که راه تفکر هاشمی، عقلانیت، میانه‌روی و واقع‌گرایی که مهم‌تر از زندگی عادی برای او بود ادامه پیدا کند و مردم از این شرایط دشوار معیشتی رها شوند و به آرامش برسند.