اخبار
  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • آیت الله هاشمی رفسنجانی چگونه از ترور جان سالم به در برد؟

آیت الله هاشمی رفسنجانی چگونه از ترور جان سالم به در برد؟

در پنجم خرداد 1358 ، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی توسط گروه فرقان ترور شد. در ادامه متن گزارش سفارت آمریکا درباره ترور ایشان را می‌خوانیم
آیت الله هاشمی رفسنجانی چگونه از ترور جان سالم به در برد؟

اعتمادآنلاین| از میان گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌های مختلف، اطلاعات مربوط به ترور ناکام رفسنجانی جمع‌آوری شد و به تأیید امیرانتظام - معاون نخست‌وزیر - رسید: حدود ساعت 20:45 روز 25 می، دو مرد به خانه رفسنجانی رفتند و خود را فرستاده نوری معرفی کردند، رفسنجانی در ساعت 21:00 با نوری قرار ملاقات داشت.

 رفسنجانی مشغول ادای نماز عصر بود و از دو مرد دعوت شد تا منتظر او بمانند. یکی از آن‌ها کنار در ایستاد و دیگری داخل اتاق شد و کنار تلفن نشست. زمانی که رفسنجانی وارد اتاق شد از مرد خواست جابه‌جا شود تا خود او نزدیک تلفن بنشیند. هنگامی که مرد می‌خواست از جایش بلند شود، رفسنجانی متوجه شد که او اسلحه‌ای زیر پایش پنهان کرده است. مرد می‌خواست شلیک کند ولی رفسنجانی بازوی او را گرفت.

 در حین درگیری بازوی رفسنجانی اندکی آسیب دید اما موفق شد که فرد مهاجم را به زمین بزند.

 همسر رفسنجانی وارد اتاق شد و خود را روی دو فرد درگیر انداخت، در همین حین مهاجم دوم هم وارد اتاق شد.

 او به پهلوی راست رفسنجانی شلیک کرد و موفق شد با مهاجم دیگر فرار کنند. آن‌ها ورقه‌هایی از خود باقی گذاشتند که نشان می‌داد جزو گروه فرقان هستند. رفسنجانی به سرعت به بیمارستان منتقل شد و تحت عمل جراحی کبد قرار گرفت. به نظر می‌رسد که خطر رفع شده باشد.

 امام خمینی و دیگر مقامات مذهبی عالی‌رتبه به سرعت بیانیه‌هایی صادر کردند و همگی دشمنان خارجی را مقصر دانستند. امام خمینی به ایالات متحده و «باقی ابرقدرت‌ها» هشدار داد که رفسنجانی و نهضت اسلامی هنوز زنده‌اند و تمامی توطئه‌ها و نقشه‌ها به شدت شکست خواهند خورد.

 

منبع: تاریخ ایرانی