اخبار
  • صفحه اصلی
  • اخبار
  • آیت الله هاشمی رفسنجانی و صنایع موشکی ایران

آیت الله هاشمی رفسنجانی و صنایع موشکی ایران

گاهی از لابلای اسناد و مدارک، مطالبی بیرون می آید که حکم گنج را دارد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی و صنایع موشکی ایران

 به تیتیر و عکسی که برای این مطلب انتخاب شده است، با دقت نگاه کنید: « لزوم تقویت صنایع موشکی برای مقابله با توطئه دشمنان» اگرچه تاریخ آن به سختی خوانده می شود، اما مربوط به فروردین ماه 1367 است. سالی که جنگ به اوج جنایات ارتش بعث عراق در موشک باران شهرهای ایران ، به خصوص تهران رسیده بود.

حتماً به یاد دارید آن توئیت کذایی را و پس‌ازآن سیل توهین‌ها و تهمت‌هایی که مثل همیشه نسبت به امین‌ترین شخصیت تاریخ معاصر ایران روا داشته بودند که انگار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بخشی از خاک ایران عزیز را فروخته است. فرماندهی دلیر در جنگ 8 ساله که برای برقراری صلح به امام عزیز پیشنهاد داده بود که حاضر است محاکمه شود و حتی اعدام، ولی بگذارید جنگ تمام شود.

واقعاً کیست که نداند آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان سردار سازندگی برای این کشور چه‌کارهای عظیمی کرده است که رئیس‌جمهور، حجت‌الاسلام روحانی در آیین دومین سالگرد رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به تحلیل نقش آن ابرمرد انقلاب اسلامی پرداخت و گفت:

  • هاشمی زنده است چون اندیشه و صبر و مدارای او می‌ماند و آرزوی هاشمی نظام سربلند و ایران باشکوه بود.
  • شلاق‌هایی بر روح هاشمی زدند؛ اما بدرقه پرشکوه هاشمی توسط مردم نشان داد که نمی‌توان خادمان ملت را با تهمت و دروغ حذف کرد.
  •  نام هاشمی رفسنجانی با عزت ایران گره‌خورده است.
  • هاشمی استراتژیست، سیاستمدار و درعین‌حال مجتهدی برجسته بود.
  • اگر بخواهیم در دوران انقلاب، مجسمه‌ای از اعتدال بسازیم، تندیس هاشمی، تنها نماد برای آن است.

جان کلام دکتر روحانی آنجا بود که گفت: «هاشمی بنیان‌گذار فناوری هسته‌ای در این کشور بود و هر کس در این کشور جز هاشمی از فناوری هسته‌ای سخن بگوید، نادرست گفته است؛ چراکه او اولین کسی بود که دستور ورود سانتریفیوژ به کشور را داد و در تمامی مراحل مسائل را به ریز دنبال می‌کرد. نقش ایشان در اعتلای صنایع دفاعی کشور بسیار برجسته است و موشک که امروز وسیله دفاعی ماست و به آن افتخار می‌کنیم، از یادگارهای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی است.»

این جملات از زبان رئیس جمهور کشور برای یک عده چنان گران تمام شده بود که با تیتر«شوخی مضحک حسن روحانی در سالگرد هاشمی» نوشته بودند: « حسن روحانی در مراسم دومین سالگرد هاشمی رفسنجانی سخنان جالب و خنده‌داری بیان کرده و گفته که موشک‌ها و قدرت دفاعی ایران از دستاوردهای هاشمی رفسنجانی است! »

برای غنای محتوایی سایت اینترنتی «مرکز اسناد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» به نشانی «https://rafsanjani.ir» با موتورهای جستجوگر در اینترنت می‌گشتیم که به عکس و متن بالا رسیدیم که توسط روزنامه کیهان در سال 1367 منتشر شده بود، متنی که مرجع آن «مصاحبه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با خبرنگار واحد مرکزی خبر پیرامون وضعیت جدید جنگ، آینده حملات موشکی و هوایی عراق به مناطق مسکونی» در تاریخ دوشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۶۷ بود که در پاسخ به پرسش خبرنگار که: «نظرتان درباره رویکرد جدید ارتش بعث برای موشک‌باران شهرهای ایران چیست؟»، گفته بودند: «بر اساس اطلاعاتی که از داخل عراق و کشورهای حامی عراق داریم، برای ما روشن است که در معرض توطئه جدیدی هستیم که محور این توطئه و نقطه جدید آن امکانات موشکی است که به‌وفور در اختیار عراق قرار گرفته است. ما فکر می‌کنیم که باید خودمان را برای شکستن این توطئه آماده‌تر کنیم و یکی از کارهای عمده ما تقویت صنایع موشکی است.

بازدیدی که امروز از بخشی از صنایع موشکی سپاه به عمل آمد، به خاطر اولویتی است که به این مسئله می‌دهیم. خوشبختانه آنچه اطلاع و انتظار داشتیم، در این بازدید بهتر از آن را دیدم و نیروهای حزب‌اللهی و متخصص که در این صنایع کار می‌کنند هم همین برداشت ما را دارند و عجله‌ای که ما برای توسعه کار داریم، خیلی بیشتر در آن‌ها دیده شد و گام‌هایی که در این یک ماه برداشته‌ایم، به‌اندازه حرکتی است که در چند ماه انتظار داشتیم. ما انتظار داریم که با تلاشی که الآن اوج گرفته، درزمانی کمتر ازآنچه فکر می‌کردیم، به چنان قدرت موشکی برسیم که دیگر فکر تهاجم موشکی از سر همسایه‌های ما در برود.»

نکته جالب تر ماجرا پیدا کردن خبری مربوط به 15 فروردی 1395 ؛ یعنی دقیقاً 28 سال پس از خبر اول  است که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدارهای نوروزی،  در جواب سؤال یکی از حاضران که پرسید: «ماجرای سخن شما درباره موشک و گفتمان که در توییتر منتشر شده بود، چیست که باعث سوءاستفاده بعضی‌ها برای القاء اختلاف بین شما و مقام معظم رهبری شده است؟»، گفت:«نقل این جمله برای من هم تازگی داشت و گفتم که اصل آن جمله را بیاورند که آوردند و دیدم که مربوط به تاریخ 14 آبان 1387 یعنی هفت سال قبل و در مصاحبه مفصل با یک گروه فیلمساز هلندی با موضوع «تاریخچه کاربرد سلاح‌های شیمیایی علیه ایران»، است که البته من چنین جمله ای نگفته بودم.»

ایشان با ابراز تأسف از تحریف و تقطیع خودسرانه این جمله و سوء برداشت از آن و تعجیل بعضی از جریان‌ها و گروه‌ها برای سوء استفاده از این جمله، ادامه داد:« اولاً به عنوان کسی که در طول دوران زندان ستمشاهی، قرآن تفسیر می‌کردم، مصداق و تفسیر عملی آیه‌ «وَأَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّةٍ وَمِن رِباطِ الخَیلِ تُرهِبونَ بهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُم» را در شرایط موجود که دشمنان، انقلاب، ایران و اسلام را تهدید می‌کنند، تجهیز قوای نظامی کشور، از جمله تقویت قدرت موشکی کشور را لازم می‌دانم. ثانیاً اگر عامه‌ مردم هم ندانند، مسؤولان به ویژه نظامی‌ها، به خوبی می‌دانند که صنایع موشکی در زمان جنگ که من فرماندهی آن را داشتم، از صفر توسط نیروهای جهاد سازندگی، سپاه پاسداران و ارتش شروع شد و بعدها در زمان ریاست جمهوری‌ام تقویت شد و من همیشه بر ضرورت تکمیل و تقویت پروژه‌ی موشکی ایران به عنوان قدرت دفاعی و بازدارنده تأکید داشته و دارم.»