گفتگو آیت ا... هاشمی رفسنجانی با مسئولین سازمان منطق آزاد کیش
مکان : سازمان منطقه آزاد کیش  
زمان : ۱۳۸۷/۱/۴ کد مطلب : ۱۴۲۳۹
 

مهندس شایسته، مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش به همراه آقایان: ابوالحسنی(معاون اجتماعی)؛ پازوکی (مدیر  کل بازرسی)؛ فائق(مدیر کل امور فرهنگی)؛ زارع پور(معاون اداری مالی)؛ شریفی (معاون طرح و برنامه)؛انصاری(معاون اداره کل بازرسی)؛ربیعی(مدیر عامل شرکت عمران و بخشدار کیش)؛وطن دوست(مدیر کل دفتر مدیر عامل) و استاد علی(مدیر کل حراست) به عنوان مسئولان منطقه آزاد کیش با آیت الله هاشمی رفسنجانی دیدار کردند.

در این دیدار ابتدا آقای شایسته گزارشی از روند کارها مخصوصاً از بندرآفتاب داد که امسال مورد استقبال وسیع مسافران قرار گرفت.

وی گفت: «هنوز راه 23 کیلومتری که کمرکش جاده شیراز - بندرعباس است، راه نیفتاده است. اگر باز شود، استقبال مردم خیلی بیشتر و حتّی وحشتناک می‌شود. »

وحشتناک نمی‌شود، خیلی خوب می‌شود.

O چون ما علاقه چندانی نداریم که مسافران با ماشین خودشان به جزیره بیایند، می‌گوییم وحشتناک می‌شود. خوشبختانه گاز در جزیره کشف شده و با دستور آقای احمدی‌نژاد قرار است پالایشگاه در جریزه ساخته شود و با خط لوله 18 کیلومتری به کنار بندر آفتاب برود. دویست هکتار برای سرمایه‌گذارانی که بندرآفتاب را ساختند، گذاشتند و مابقی را برای شرکت نفت گذاشته شد که مجری این طرح است.

شروع کردند؟

O در جزیره شروع کردند. زمین‌های اینجا را برای خط انتقال واگذار کردیم. می‌خواهند پیمانکار بگیرند و شروع کنند.

گاز آماده انتقال است؟

O بله، می‌گویند خیلی شیرین است و احتیاج به تصفیه آنچنانی ندارد.

اگر احتیاجی به تصفیه ندارد، چرا در خود جزیره عمل نمی‌کنید؟

O می‌گویند هرچند ناخالصی آن کم است، ولی به جزیره صدمه می‌زند. می‌ترسیم کم‌کم شروع کنند و نتوانیم جلویش را بگیریم. چون نفت هرجا که رفت، آن منطقه را تحت‌الشعاع خود قرار داد.

با مصالحه می‌برید؟ زمانی ذهنیت من این بود که جزیره هندروابی را با ذخیره احتمالی نفت و گاز اینجا آباد کنیم.

O در آنجا هم یک مخزن گازی کشف شد.

چرا خود جزیره را مرکز این‌کار نکردید؟

O حیف است. جزیره زیبایی است.

بله، جزیره خوبی است. ولی ده پانزده سال از قراری که برای آباد کردن آنجا گذاشته بودند، گذشت و معلوم می‌شود که کسی نمی‌رود.

O الان با دو سرمایه‌گذار خارجی مذاکرات جدّی داریم. یک سال و نیم است که داریم بحث می‌کنیم.

که چکار کنند؟

O سیستم جدید را مثل کیش در آنجا راه‌اندازی کنند. یعنی شهرک بسازند.

چه کسانی هستند؟

O یک کنسرسیوم آلمانی، انگلیسی و کره‌ای هستند.

طرح آنها چیست؟

O ساخت و ساز می‌کنند و اجاره می‌دهند. خوشبختانه دیدگاه آنها محیط‌زیستی است. یعنی این شرکت آن ایزوی بین‌المللی را برای بحث محیط‌زیست دارد. مزیت آنها این است که سازمان ملل به کسانی که برای محیط‌زیست کار می‌کنند، کمک می‌کند. اینها می‌خواهند از آن کمک‌ها اینجا را بسازند.

اگر آنها بیایند بر همه ترجیح دارند. جزیره هندروابی خیلی زیباست.

O بله، با نیروهای اطلاعات هم هماهنگ کردیم که مشکل نداشته باشند. ولی چون جدّی نشده، اعلام عمومی نکردیم که توقع ایجاد شود و اگر نشد، مردم نسبت به نظام بدبین شوند. یک پروژه ملی است.

این خبر باعث خوشحالی است.

O روز اولی که آمدم، گفتم: جزیره هندروابی باید آباد شود. بندر آفتاب هم خیلی مهم بود. این دو می‌توانند پشتیبانی خوبی برای سرریز جزیره باشند. برای بندر آفتاب یک شهرک مسکونی توریستی پیش‌بینی کردیم تا مردم معطل نشوند. چون اگر این جاده باز شود،180 کیلومتر مسیر از شیراز به کیش‌کم می‌شود. در آن صورت مردم می‌توانند از استانهای مرکزی صبح به جزیره بیایند و شب برگردند.

الان جاده غیر از این قطعه خوب است؟

O بله، فقط از بندر چارک به بندر آفتاب جاده ساحلی پرپیچ و خم و خطرناکی داریم.

یک قطعه باستانی هم در آنجا بود، چه شد؟

O متأسفانه رها شده است.

باید سازمان میراث فرهنگی به آنجا توجه کند. مربوط به کار شما نمی‌شود.

O خوشبختانه در دوره ما براساس ماده 27 قانون، تفویض اختیار را از سه چهار مجموعه‌ای که با آنها مشکل داشتیم، گرفتیم که یکی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بود. مخصوصاً در شهر تاریخی 800 ساله حریره که الان کاوش‌های جدیدش را شروع کردیم، خیلی مشکل داشتیم. آقای مشاعی تفویض اختیار کرد. وزارت بازرگانی هم تفویض اختیار کرد. آقای میرکاظمی خیلی کار ما را جلو انداخت. الان مشکل عمده ما با گمرک و بانکهاست. مصوّبه‌ای را در بانک مرکزی داشتیم که از سال آینده مدیری را تحت نظارت مدیر منطقه آزاد بگذارند تا مسئول نظارت بر بانکها در داخل جزیره باشد. در بانک مرکزی هم یک مدیر مخصوص مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی بگذارند. الان یک اداره دارند که جواب کار ما را نمی‌دهد.

از کی این اداره تأسیس شد؟

O قدیمی است. یک مسئول و دو کارشناس دارد. خوشبختانه مناطق ویژه اقتصادی هم به دبیرخانه مناطق آزاد آمد. آیین‌نامه اجرایی آن در دولت تصویب شد. گمرک خیلی ما را اذیت می‌کند.

شنیدم که می‌خواهید از اینجا بروید. قضیه چیست؟

O این شایعات قوی است.

چرا می‌خواهید بروید؟ می‌گویند خودتان مایل هستید.

O هم خودم مایل هستم، هم دولت مایل است.

چرا؟

O خانواده‌ها در اینجا اذیت می‌شوند. می‌گویند همه مدیران باید با خانواده باشند.

مصالحه کنید که خانواده‌ها آزاد باشند و شما باشید.

O متأسفانه قانون است.

مگر مجلس قانون کرد؟

O نه، رئیس جمهور

پس قانون نیست. تصمیم است. همه جا که نمی‌توان با یک تصمیم کار کرد. اگر شما از اینجا بروید، دو سه سال تجربه را با خود می‌برید. درست است که هرکس بیاید، پرونده کاری شما را می‌خواند، ولی سلیقه‌ها متفاوت است.

O حداقل اینکه دو سال تجربه را ندارد.

واقعاً کارها آسیب می‌بیند. الان که هندروابی را گفتید، کلی خوشحال شدم. شاید مدیر بعد از شما بگوید لازم نیست به آنجا توجه شود. این‌گونه کارها که تضمین ندارد.

واقعاً خودتان تصمیم گرفتید؟ من با تجربه‌ای که دارم، فکر می‌کنم اشتباه می‌کنید. مگر مسایل شخصی باشد که نمی‌دانم. اگر دیگران نمی‌گذارند، مسئله فرق می‌کند.

O الخیر ماوقع، هرچه اتفاق بیفتد، خیر است.

مگر می‌خواهید به جای دیگری بروید؟

O بله، جاهای مختلفی پیشنهاد شده است.

مثلاً؟

O هرجا باشیم، در خدمت نظام خواهیم بود.

چشم بسته می‌گویم که مدیر در دو سه سال اول در جایی مثل کیش تجربه کسب می‌کند. چون سعی و خطا دارد. الان وقت بازدهی تجربیات شماست.

یکی از معاونین: واقعاً حیف است که بروند.

همه معاونین همین را می‌گویند؟

O بله

آقای استادعلی همیشه بر خلاف جمع نظر می‌دهند.

مثل دولت نهم، اصل براین است که مدیر تا زمانی که خوب کار کند، بماند.

یکی از معاونین: منطق می‌گوید در تغییر مدیر جزیره از سرمایه‌گذارانی که پولهایشان را آوردند، نظرسنجی شود.

نشده است؟

یکی از معاونین: به نظر می‌رسد که اگر هم شده، متقن نیست.

○ ما تابع خیریم. یکی از کارهایی که در دوره ما شد، این است که با هماهنگی استانداری، بخشدار اینجا را یکی از دوستان خودمان گذاشتیم که مدیرعامل شرکت عمران خدمات است. یعنی کارهای شهری را انجام می‌دهد. این کار خیلی به ما کمک کرد. قبل از آن همیشه جزیره با استانداری هرمزگان مشکل داشت. استاندار توقع داشت مسئولان جزیره زیر نظر ایشان باشند. مدیرعامل جزیره می‌گفت: من از رئیس‌جمهور حکم دارم. خوشبختانه در این دوره، هم در زمانی که آقای شیخ‌الاسلامی بودند و هم در زمانی که آقای شاه‌محمدی هستند، ارتباط ما خوب و نزدیک است.

درخصوص دانشگاهها هم باید بگویم که الان دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دانشگاه علمی و کاربردی و دانشگاه پیام نور در کیش فعّال هستند. چهار دانشگاه اول که گفتم، در جزیره شعبه بین‌المللی دارند. یعنی به صورت پولی هستند و با کنکور اختصاصی خودشان دانشجو می‌گیرند.

الان دانشجو دارند؟

O بله، الان دانشگاه علوم پزشکی شیراز 300 دانشجو دارد که دانشجویان سری اول آنها ترم سوم را می‌خوانند. دانشگاه علوم پزشکی تهران در ترم اول 147 دانشجو دارد. اخیراً 32 نفر را سازمان سنجش به ظرفیت آنها اضافه کرد. دانشگاه تهران 117 دانشجو و دانشگاه صنعتی شریف 350 دانشجو دارد.

مکاتبه‌ای است؟

O نه، حضوری است.

دانشگاهها ساختمان دارند؟

O بله، قسمتی از بازار مرجان را که متعلق به سازمان بود، از حالت بازار درآوردیم و الان دانشگاه علوم پزشکی تهران در یک بال و دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بال دیگرش مشغول هستند. استقبال خوبی شد. نزدیک 20 تا 25 درصد دانشجویانشان خارج از کشور درس می‌خواندند که انصراف دادند و به اینجا آمدند. وزیر بهداشت آمد و دو دانشگاه را دید و خیلی استقبال کرد. حضور دانشجویان وخانواده‌ها خیلی خوب است.

این یک تحوّل کیفی است.

O جالب این است که خانواده‌های این دانشجویان سرمایه‌گذاران اینجا می‌شوند. چون کسانی که ترمی 7 میلیون برای بچه‌هایشان پول می‌دهند، از طبقه متوسط به بالا هستند. الان دو سه درخواست برای توسعه و تولید داروسازی جهت صادرات داریم که از همین خانواده‌هاست. علاوه بر اینکه با وضع خوب خود برای بچه‌هایشان خانه و ماشین گرفتند که می‌تواند در ساخت و سازها موثر باشد.

قاعدتاً این کار توسعه پیدا می‌کند. چون دانشجویان ایرانی در خارج خیلی زیاد هستند که می‌خواهند برگردند و درس بخوانند. این دانشگاهها هم معتبر هستند. حتماً برایشان مزیت است. پول خوبی هم می‌آورد.

O الان 17 درخواست برای راه‌اندازی دانشگاه داریم که جلویش را گرفتیم.

اعتبار جزیره را بالا می‌برد.

O الان شهرک دانشگاهی را کنار آن بیمارستان قدیمی نیمه‌تمام پیش‌بینی کردیم.

زمانی فکر می‌کردیم که باید یکی از جزایر خلیج‌فارس را تبدیل به منطقه دانشگاهی کنیم که بین‌المللی باشد تا خارجی‌ها هم بیایند.

O الان این اتفاق دارد در اینجا می‌افتد.

زمانی روی جزیره فارور حساب می‌کردیم که حالت کوهستانی دارد و برای دانشگاه مناسب است. ولی شما معطل آنها نشوید.

O آقای احمدی‌نژاد دستور دادند که وزارت بهداشت مرکز بین‌المللی علمی و تحقیقاتی را در اینجا راه‌اندازی کند. قرار شد ما جا بدهیم و آنها تجهیزات بیاورند.

بیمارستان چه شد؟

خیلی مذاکره کردیم، ولی در تصمیم‌گیری آخر می‌مانیم.

چرا؟ ساختمان نیمه‌تمام را در جای خوبی دارند.

○ تفاهم‌نامه‌ای را با دانشگاه علوم پزشکی تهران امضا کردیم. آنها هم دارند با مالزی‌ها مذاکره می‌کنند.

مربوط به آقای دکتر لاریجانی می‌شود؟

O بله، دکتر محمد باقرلاریجانی. خوشبختانه پای مرکز فناوری ریاست جمهوری را هم به این پروژه باز کردیم. چون دست و بال آنها باز است. در کنار آن یک شهرک دانشگاهی 65 هکتاری طراحی شد که زمین‌ها واگذار شد. یک مجموعه مرکزی در نظر گرفتیم که شامل خوابگاه، نمازخانه، کتابخانه، رستوران و آزمایشگاه می‌شود و اطراف آن هم زمین‌هایی به هرکدام از دانشگاهها اختصاص دادیم که بسازند. با دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران قرارداد بستیم که طراحی کنند. فاز صفر و فاز یک آن تمام شده و انشاءالله تا اول تابستان اجرایی می‌شود. برای 8 تا 10 هزار دانشجو ظرفیت پیش‌بینی شده است. دانشگاهها هم استقبال کردند. هر دو سه ماه با رؤسای این دانشگاهها در کیش جلسه داریم. خوشبختانه آدمهای قوی را گذاشتند. مثلاً دانشگاه تهران آقای دکتر ضرغام را گذاشته که زمانی معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و رئیس دانشگاه شاهد و رئیس دفتر آقای دکتر عارف بود. واقعاً توانمند است. دانشگاه علوم پزشکی تهران خانم دکتر وحید دستجردی را گذاشت. دانشگاه علوم پزشکی شیراز آقای دکتر پنجه شایان را گذاشته که سالیان سال رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود. شنیدیم دانشگاه صنعتی شریف هم آقای دکتر مهردادی را معرفی کرده که الان معاون آموزشی دانشگاه‌ است.

این افراد منشأ تحول هستند.

O بله، خود دکتر ضرغام دانشگاه راه‌اندازی کرد. یکی از گیرهای ما وجود استادان پروازی است که می‌خواهیم افرادی را بیاورند که ماندگار باشند.

شرط نکنید.

O می‌خواهیم به این سمت برویم.

دانشجویان راضی هستند؟

O بله، خودم با آنها جلسه می‌گذارم که امیدوار باشند. مشکلاتی دارند، ولی به اتفاق راضی هستند.

الان مشکل آب و برق ندارید؟

O نه، نیروگاه جدید هم برای مناقصه رفت. امیدواریم طی دو سه ماه آینده شروع کنند تا برای سالهای آتی مشکل نداشته باشیم.

از گاز استفاده می‌کنید؟

O بله، مصرف گازوئیل خیلی کم است.

از سیری می‌آید؟

O بله

کافی است؟

O بله

فقط به نیروگاه می‌دهید؟

O بله

برق ارزان شده است؟

O قیمت برق جزیره با استان هرمزگان یکی شده است.

چند است؟

O 64 ریال

این قیمت که نمی‌تواند باشد.

O ببخشید 16 تومان و 4 زار

16 تومان در سراسر کشور است. اینجا حتماً تخفیف دارد.

O فرقش این است که در 9 ماه از سال به صورت تصاعدی بالا نمی‌رود. دلیل اینکه به ما نمی‌دادند این بود که وزارت نیرو می‌گفت باید مناطق آزاد بدهد. با دکتر احمدی‌نژاد صحبت کردیم که طبق قانون در مناطق آزاد هم سیستم‌های دولتی باید خدمات خود را به نرخ سرزمین اصلی بدهند و آنها نمی‌دهند. دکتر احمدی‌نژاد دستور داد و الان مابه‌التفاوت نرخ یارانه‌ای را به ما پرداخت می‌کنند.

پس الان ارزان شد. از کی این‌گونه است؟

O از مهرماه سال گذشته. همین که توانستیم دولت را راضی کنیم که مثل همه جای کشور به ما یارانه بدهد، توفیق بزرگی بود.

آب هم این‌گونه است؟

O نه، وزارت نیرو زیر بار نمی‌رود.

بنا بود لوله آبی از آن طرف بیاید.

O خط محرّم است. می‌گویند اول باید در سرزمین اصلی بدهیم تا بعداً انشعابی به شما بدهیم.

با این سدّ جدیدی که افتتاح شد، آب دارند.

O بله، می‌توانند بدهند. برای برق خط 132 کیلومتری هم تصویب شد که از زیر دریا بیاید. 50 درصد هزینه را ما می‌دهیم. اگر بیاید، مشکل ما برای همیشه حل می‌شود. قرار ما این شد که اگر ما تولید اضافه داشتیم، به آنها بدهیم و اگر آنها تولید اضافه داشتند، به ما بدهند. یعنی پایاپای باشد و پولی حساب نکنیم. کیلووات حساب کنیم. فکر می‌کنم عملیات اجرایی آن در تابستان شروع شود.

همه این کارها زیربنایی هستند.

O بله، در این دو سال کارهای زیربنایی کردیم. به این نتیجه رسیدیم که می‌توان جزیره را خوشگل کرد، ولی اگر آینده نداشته باشد، به درد نمی‌خورد.

آب، برق، گاز و دانشگاه واقعاً زیربنایی هستند.

O برای مدارس هم کار کردیم. الان همه مدارس جزیره یک نوبته هستند. بحث پژوهش را هم جدی گرفتیم. الان 23 پرونده پژوهشی داریم که شامل حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی می‌شوند. یک تحقیق بسیار جامع روی پوشش گیاهی کیش انجام شد که آقای دکتر احمد قهرمان از چهره‌های ماندگار کشور انجام دادند.

پوشش گیاهی متنوع دارد؟

O پوشش گیاهی بومی کیش بسیار غنی است.

هر وقت به کیش می‌آیم، بومی‌ها شکایت دارند و به نظرم حق با آنهاست. یکی از گلایه‌های آنها سند ملک‌هایشان است که ثبت نمی‌کنند. چرا؟

O این مشکل را حل کردیم. خانه‌هایشان خیلی درهم است و شکل خاص مربع یا مستطیل ندارد. باید براساس طرح جامع شهری باشد. گفتیم چون تجربه این کار را ندارند، در اینجا استثناء قایل شوند. تقریباً می‌توانم بگویم که مشکل آنها حل شده است. اتفاقاً هفته پیش با من دیدار داشتند.

گفتند آقای شایسته قول20 فروردین را داده است.

O گفتم از20 فروردین تا30 خرداد به معاونت اجتماعی مراجعه کنند.

اگر این را حل نکنید، بومی‌ها همیشه حالت اعتراض دارند.

O ما می‌گوییم خراب کنید و از نو بسازید. می‌خواهند با سند وام بگیرند. ما هم دنبال این هستیم که بافت قدیمی را اصلاح کنیم.

این کار از یادگارهای شما خواهد بود. چون سالهاست که مثل یک زخم مانده است.

O کار دیگری که کردیم، این است که مراسمی برای تقدیر از سرمایه‌گذاران قدیمی و موفق کیش برگزار کردیم. ایده‌اش را از چهره‌های ماندگار گرفتیم. فرایند انتخاب افراد هم طی شد و در نهایت چهار نفر از سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف به عنوان «طلایه‌داران‌توسعه کیش» انتخاب شدند. اسم این چهارنفر را روی بنرهای بزرگ درچهار نقطه شهر نصب کردیم.

این چهار نفر چه کسانی هستند؟

O یکی‌آقای پورقاضی است،یکی آقای‌حسن‌شاهی، سرمایه‌گذار بازار مروارید است، یکی آقای نوری، سرمایه‌گذار هتل مرجان است و چهارمی هم صندوق بازنشستگی سازمان گسترش نوسازی، یعنی شرکت بسّاک است.

این شرکت چقدر سرمایه‌گذاری کرده است؟

O خیلی زیاد. رستوران کوه نور، هتل صدف و دو مجموعه شهرک توریستی مال آنهاست.

اینها را از قدیم می‌شناختم. دلسوز بودند. سود خوبی بردند، ولی کار کردند.

O بله، بیایان جزیره را آباد کردند. همین که از آنها تجلیل شد، خیلی خوشحال شدند.

آنها هم همین را می‌خواهند. چون خودشان پول دارند.

O گفتیم چون شما پولهایتان را دوست دارید و خرج نمی‌کنید، ما می‌خواهیم شما را برای سفر زیارتی به کربلا بفرستیم.

یکی از معاونین: یکی از ویژگیهای آقای مهندس شایسته این است که در هر مراسمی که شرکت می‌کنند، از آقایان یزدان‌پناه و قاسمی یاد می‌کنندو می‌گویند: هرچه داریم به خاطر زحمات گذشتگان است.

بارک‌الله، تقدیر از گذشتگان کار بسیار خوبی است.

O واقعیت است.

بله، هریک از مسئولین در دوره خود جزیره را جلو آوردند.

O وظیفه ماست از کسانی که در گذشته زحمت کشیدند، تقدیر و تشکر کنیم. آقای یزدان‌پناه پس از 7 سال، هفته پیش به جزیره آمد. به خاطر ختم آقای جرجانی یکی از سرمایه‌گذاران قدیمی آمده بود.

بعد از زندان

O بله، وظیفه ما بود که از ایشان هم استقبال و هم بدرقه کردیم.

در مجموع ما را خوشحال کردید.

O در سال گذشته حدود هزارو 50میلیارد سرمایه جذب کردیم.

کجا؟

O سرمایه‌گذاری‌هایی که قراداد امضا کردیم.

بخش خصوصی است؟

O بله، برای هتل، مراکز تفریحی، شهرک‌های توریستی، بعضی از حوزه‌های صنایع و صنعت it است.

وضع تلفن جزیره خوب است؟

O بله، اگر وزارت مخابرات بگذارد!

اذیت می‌کند؟

O بله

از قدیم اذیت می‌کرد.

O بله

با استقلال جزیره مخالف بودند.

O همه مخالف بودند. صراحتاً به من می‌گویند بنویس که ما استقلال نداریم و ما زیرمجموعه وزارت مخابرات هستیم تا همه کارهایتان را انجام بدهیم.

زیرمجموعه آنها نیستند. حتی اگر بنویسید، قانون این را نمی‌گوید.

O گفتم: من تابع‌قانونی هستم که‌مصوبه مجلس است. نمی‌توانم برخلاف قانون به شما دست نوشته بدهم. خوشبختانه با پیگیری‌هایی که کردیم، فیبر نوری ما که زیر آب خوابانده بودند، راه افتاد.

از کجا آمد؟

O از چارک به کیش. قبلاً ارتباط اینترنت و بویس جزیره از طریق ماکرووی بود. الان 17 هتل 4 و 5 ستاره در جزیره در حال ساخت است.

زمین را چگونه می‌دهید؟

O به طور اقساطی

متری چند؟

O الان متری 50 تا 150 تومان و ساحلی‌ها رامتری 150 تومان.

زمین مسکونی چقدر است؟

O متفاوت است. از 200 تومان تا 750 تومان داریم.

قیمت سازمان است؟

O بله

اگر خودشان معامله کنند، چقدر است؟

O تفریباً همین است. البته بعد از اینکه فاز (1) بورس نفت راه افتاد، قیمت زمین یک دفعه بالا رفت.

وضع شما با پایگاه هوایی چگونه است؟

O خوب نیست. خیلی اذیت می‌کنند.

جز زمین، چه اذیتی دارند؟

O اواخر بهمن‌ماه در تهران جلسه‌ای با امیرخادمی، فرمانده پدافند کل ارتش داشتیم. ادعا دارند که باید پول عرصه و عیان زمین‌هایی را که آمریکایی‌ها در شمال جزیره به آنها داده بودند و محل آبگیری آب شورشان است، تقدیم شود و در جنوب جزیره یک محل آب شور برایشان تأمین کنیم. بحث ما این است که اگر 250 تا 500 متر مکعب آب به پایگاه بدهیم، نیازی به آب شور ندارند. آقای خادمی گفت: اگر بحرانی در منطقه به وجود بیاید و همه جزیره را ترک کنید، ما باید بمانیم و از لحاظ نظامی خود را اداره کنیم. در آن جلسه به تفاهمات خوبی رسیدیم. قرار شد هیأت مرضی‌الطرفینی از تهران بیاید که متشکّل از نیروهای ستاد مشترک و نمایندگان سازمان باشد تا ملک آنها را تقسیم کنیم و به یک عدد برسیم و پرداخت کنیم و تسهیلات مناسبی هم بدهیم. مشکل این است که از عناصر نظامی در جزیره استفاده می‌کنند. سرباز را با اسلحه می‌آورند و تهدید می‌کنند. البته الان نسبت به هفت هشت ماه گذشته از حالت تخاصم درآمدند.

اینها که مهم نیست.

O در فرودگاه خیلی ما را اذیت کردند. می‌خواستیم فنس‌کشی کنیم که اسلحه کشیدند.

حل شد؟

O بله

به نفع شما؟

O بله، باند دوّم فرودگاه آماده بهره‌برداری است که تا پایان فروردین افتتاح می‌شود. کل سیستم فرودگاه به دوربین‌های مداربسته مجهز شد. سال گذشته رادار تقرّب افتتاح شد که وابستگی ما به فرودگاه امارات از بین رفت. می‌دانید که اطلاعات را از فرودگاه امارات می‌گرفتیم. الان برعکس شد و ما تمام اطلاعات آنها را داریم. در کشور پنج رادار از این نوع راه افتاد که یکی در کیش بود. محدوده فرودگاه را مصوّبه کردیم. روشنایی باند دوّم تمام شد. ایزوهای بین‌المللی آن را گرفتیم. الان تقریباً یک فرودگاه بین‌المللی رسمی است. انشاءالله اوایل اردیبهشت پرواز اروپایی ما انجام می‌شود.

به اروپا می‌روید؟

O نه، گردشگران اروپایی را می‌آورند.

با کجا قرارداد بستید؟

O اولین پرواز از مادرید اسپانیا خواهد بود. البته خواهش ما این است که خبرش از این جمع بیرون نرود.

چرا می‌ترسید؟

O خراب می‌کنند. قرار شد هفته‌ای دو پرواز داشته باشند. از روسیه هم احتمالاً از اواخر فروردین پرواز خواهیم داشت. سال 88 را در جزیره سال گردشگری بین‌المللی نامگذاری کردیم.

با یکی از مؤسسات‌ بین‌المللی هتلداری قرارداد بستیم که درجه‌بندی‌ هتلهای ‌ما را درست‌کندتا به‌استانداردهای بین‌المللی برسد.

الان سازمان در کیش هتل ندارد؟

O نه، هتل شایان بود که به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد.

رابطه شما با امام جمعه و رفقایش چگونه است؟

O بسیار حسنه است.

آنها هم راضی بودند. البته برای مصلّا گله داشتند، چرا معطل است؟

O طراحی آن زمان برده است.

اعتبار داده بودید؟

O بله، اعتبار دادیم که طراحی آنها کامل نشد. آقای علیدادی مجموعه کامل می‌خواهد.

می‌توانند بعداً به تدریج اضافه کنند.

O بحث آنها کلی است. جای آن هم خوب است. جای قبلی خوب نبود. فقط حدود 10 میلیارد تومان باید برای جابجای ساختمانها بدهیم. زمینی را کنار میدان فاروق به آنها دادیم.

کارهای آقای ثابت ادامه دارد؟

O مشغول است. هم هتل، هم باغ پرندگانش و هم پارک دلفین‌ها جاری است. خودش هم الان در جزیره است.

وقت ملاقات خواسته بود که نتوانستیم هماهنگ کنیم.

O یک ماه و نیم پیش کلنگ یک هتل 7 ستاره را هم زد. در همان پارک دلفین‌هاست. اسم هتلش را «کوروش» گذاشته است. قرار است با انرژی خورشیدی کار کند.

گرما و سرما را؟

O همه چیزش را، حتی آب و تصفیه آب را.

الان از انرژی استفاده نمی‌شود؟

O نه، فقط در طرح‌های پژوهشی، زیرنظر سازمان انرژی‌های نو استفاده می‌شود. سلولهایش خیلی گران است.

طرحی برای استفاده از انرژی باد ندارید؟

O نه، چون نصب‌پرده‌های توربین‌ها، ریخت و قیافه جزیره را به هم می‌زند. البته طرحی برای گرفتن انرژی از موج دریا داریم.

از موج‌های ساحلی؟

O بله، از جزر و مدّ و حرکت‌های آب

از خیلی وقت‌هایش مطرح است، اما در ایران جایی را برای پایلوت نداریم.

O با سازمان انرژی‌های نو به توافق رسیدیم که در جزیره انجام بدهند. حتی زمین هم به آنها دادیم. کار دیگر ما در این دو سال رشد فضای سبز بود. سرانه فضای سبز جزیره قبلاً 120 متر مربع برای هر نفر بود که الان به 160متر رسید.

خیلی خوب است.

O از بحث چمن بیرون آمدیم. چون چمن آب زیادی می‌خواهد و نگهداری آن هم هزینه‌بر است.

به جای چمن چه گذاشتید؟

O گونه‌های همسان با طبیعت اینجا که مصرف آب آنها کم است.

مثلاً؟

O گونه‌ای است که برای شرایط مرطوب و گرم است که رونده است. به «ناز گوشتی» معروف است.

کشاورزی شما تغییر نکرده است؟

O نه، فقط پنج مجوّز پرورش گل و گیاه داریم.

اینجا می‌شود؟

O بله، چند زمین 15 تا 20 هزارمتری دادیم که شروع کردند.

یک مزرعه طبیعی برای خرما و چای داشتید. هنوز هست؟

O بله

حیوانات جزیره هستند؟

O بله، طبق آخرین آمار پارسال، 330 آهو در جزیره هستند. مشکل ما گوسفندهای بومی‌هاست.

حل کنید.

O می‌خواهیم حل کنیم، ولی راه نمی‌آیند. اولاً گران حساب می‌کنند. ثانیاً اگر بخریم، دوباره می‌آورند.

می‌توانید با بومی‌ها قرارداد ببندید که دیگر نیاورند. با سئوالات زیاد خود، شما را خسته کردیم.

O درخواستی هم از خدمت جناب‌عالی داریم. در حوزه خلیج‌فارس مطالعات متفرق زیادی انجام می‌شود. این مطالعات از زمان پهلوی اول شروع شد که به زبان انگلیسی و فارسی است. اما هیچ مرکزی نیست که به این مطالعات سر و سامان بدهد. بنیاد ایران‌شناسی جداگانه، مجموعه بنیاد دایره‌المعارف جداگانه و کتابخانه ملی هم جداگانه جمع می‌کنند. اگر مرکزی به عنوان مطالعات خاص خلیج‌فارس باشد، می‌تواند همه این مطالعات را جمع کند. اخیراً خبرهای دردناکی را از خرید و فروش نقشه‌های قدیمی از سوی امارات شنیدیم. یعنی نقشه‌های خلیج‌فارس را می‌خرند. اخیراً یک نقشه مربوط به قرن سوم را سه میلیون دلار خریدند. یا کتابهای مرتبط با این موضع را با قیمت‌های بسیار بالا می‌خرند تا قدمت باستانی این آثار را از بین ببرند. آقای دکتر صفی‌نژاد که از چهره‌های علمی در بخش قنات و شبکه آب است، به من می‌گفت: روزی در یک کتابفروشی نشسته بودم که یک نفر با لیست بسیار بزرگ از کتابهای ناب آمد که کتاب بخرد. به قیافه‌اش نمی‌آمد که کتابخوان باشد. گفتم: این کتابها را چکار می‌کنید؟ گفت: باید به هر قیمتی که شده برای امارات بخرم.

هدفشان چیست؟

O دارند مطالعات خاصی روی عناوین ماهی‌ها، پوشش گیاهی و مسایل دیگر مربوط به خلیج فارس می‌کنند تا اسامی آنها را عربی کنند و به نام آنها ثبت شود.

این کتابها واقعیت‌های تاریخی است. هرجا باشند، برای ما معتبر هستند. به هرحال فقط می‌توانند کتابخانه یا موزه خوبی تشکیل دهند. این هم باشد، به نفع ما می‌شود.

O شاید می‌خواهند این اسناد را از بین ببرند.

همه را نمی‌توانند.

O شاید می‌خواهند از دسترس خارج کنند.

بالاخره این‌گونه کتابها همه‌جا، در خانه‌ها و کتابخانه‌هایی مثل کتابخانه امام رضا(ع) و کتابخانه ملی هستند. چگونه می‌خواهند همه را جمع کنند؟

O وجه دیگر اینکه مرکزی برای این نوع اسناد درست کنیم.

این ایده راقبول دارم. ازمن دراین موضوع چه می‌خواهید؟

O از نفوذ زیاد خود در کشور استفاده و این مرکز را ایجاد کنید.

البته همین الان به ذهن من آمده که مطلبی را به عنوان سیاست کلی بنویسیم و رهبری هم امضا کنند تا تمرکزی در این مسئله به وجود بیاید.

O خیلی مهم است. چون قدمت ماست که دارد از بین می‌رود.

اهمیت زیادی برای این موضوع قایلم. می‌دانم عربها دارند تلاش می‌کنند تا حق ایران را تضعیف کنند. ما هم باید بایستیم و کارفرهنگی کنیم.

O مطلب دیگر اینکه یک پروژه بسیار خوبی در ذهن ماست که طراحی آن تقریباً به پایان رسید. می‌خواهیم در کنار کلبه هور نام خلیج‌فارس را با ساختمانهایی که ساخته می‌شوند، در دریا حک کنیم. یعنی هرکسی از بالا حرکت کند، نام خلیج‌فارس را در کنار کیش ببیند.

کجا می‌گذارید؟

O بالای کشتی یونانی.

پروژه بزرگ است؟

O بله

می‌خواهم گشتی در جزیره بزنم. شاید آنجا را ببینم.

O سرمایه‌گذاری این پروژه 4 تا 5 میلیارد دلار است. 200 هکتار زمین است. ساختمانها در دریا ساخته می‌شوند. مثل پارکی که اماراتی‌ها براساس نقشه نخل درست کردند، ما نام خلیج‌فارس را می‌سازیم.

بارک‌الله. خیلی خوب است.

O الان داریم با مسئولین ثبت صحبت می‌کنیم که بعدها برای مالکیت دچار مشکل نشویم.

مگر در دریا نیست؟

O هست، ولی باید سند بگیریم.

مگر دریا مال خود جزیره نیست؟

O نه، تا 500 متری مال جزیره است.

این طرح بیشتر از این داخل آب می‌رود؟

O بله، حدود 1 کیلومتر می‌شود.

در چه عمقی؟

O حدود 30 متر

سخت است.

O پایه می‌خورد.

چرا در حاشیه ساحل نمی‌زنید؟

O زمین آن را نداریم و تمام ساحل بابت این پروژه می‌رود. آخرین مطلب من موضوعی است که اگر اتفاق بیفتد، برای کل کشور خوب خواهد بود و آن تفکر ایجاد مدیریت واحد برای جزایر خلیج فارس است. الان با توجه به بحث جزایر سه گانه و مسایلی که نسبت به فارور و غیره داریم، خوب است از حالت اداره بودن خارج شوند. الان بجز جزیره کیش که وضعیت مشخصی دارد، بقیه جزایر به نوعی بی‌صاحب هستند.

یعنی همه جزایر را یک استان کنیم؟

O بله، مثلاً استان جزایر خلیج فارس

قبلاً این موضوع در دولت من مورد بحث قرار گرفت. به مشکلی برخوردیم که متوقف کردیم. البته رهایش نکردیم. مشکل این بود که مثلاً بندرعباس و بوشهر روی جزایر مربوط به خود تعصب داشتند. معلوم است که جدا کردن جایی که برای استانها مهم است، خیلی سخت است و بحران درست می‌کند. مگر بوشهری‌ها اجازه می‌دهند خارک از آنها جدا شود؟ مگر می‌توان جزایر قشم، لارک، هرمز وحتی کیش را از بندرعباس جدا کرد؟ اشکال دومش فنی بود و آن اینکه الان می‌توان جزایر را از ساحل اصلی تدارک کرد. در آن صورت تدارک جزایر به دوش خودشان می‌افتاد. در صورت انجام آن طرح، استان جزایر خیلی طولانی می‌شود. مگر می‌توان تدارک کرد؟

با توجه به این دو اشکال، گفتیم بحث متوقف شود تا مطالعه کنیم. الان کاری که ما کم کردیم - البته شما نمی‌توانید بکنید و نظام باید تصمیم بگیرد- این است که همه جزایر خلیج‌فارس را آباد کنیم. هریک از جزایر کاربرد خاصی دارند. آن موقع فکر کردیم که یکی را علمی، یکی را ماهیگیری، یکی را نفتی، یکی را گازی و یکی را تجاری و غیره کنیم. حتی تقسیم‌بندی هم شده بود. حتی بعضی را نظامی درنظر گرفته بودیم.

این بحث آن موقع آن‌قدر پیش رفته بود که رهبری هم پذیرفته بودند که یکی از جزایر را ولایت کنند. یعنی به عنوان نمونه ولایت آزاد بگذارند. حتی طرحی هم فراهم شده بود. این هم متوقف شد که ادّله خاصی داشت. به هرحال فکر می‌کنم درباره جزایر خلیج‌فارس کم کاری کردیم.

O خیلی ممنون هستیم که وقت گذاشتید. مطلب دیگر اینکه قبل از آمدن ما دراینجا حدود هزار پرونده برای زمین داشتیم که دادستانی کل کشور درگیر بود و تقریباً یک چهارم جمعیت جزیره را شامل می‌شد. هریک از این پرونده‌ها متعلق به 4 نفر بود. الحمدلله الان به 99 درصد آن پرونده‌ها رسیدگی شد. قیمت زمین‌ها هم پایین آمده بود که الان به قیمت واقعی و متعادل رسید.

سازمان بازرسی قانع شد و رضایت داده است؟

O بله، مشکل این بود که نمی‌خواستیم بگوییم سازمان بازرسی کل کشور آمده است. چون هم سازمان منطقه آزاد تضعیف می‌شد و هم یک ارگان نظارتی زیرسؤال می‌رفت. همه کارها را به عهده گرفتیم. در صورتی که سازمان بازرسی کل کشور قبل از آمدن ما پرونده‌اش را جمع کرده و از اینجا رفته بود.

الان که حل کردید، سازمان در جریان است؟

O بله، با همکاری آنها حل کردیم.

این کار یکی از اقدامات خوب است.

O واقعاً مشکل بود. خودم خدمت آقای نیازی رسیدم و گفتم: سازمان بازرسی نمی‌تواند با بخش خصوصی چنین رفتاری داشته باشد. طرف شما دولت و کارهای دولتی است. الحمدلله حل شد و الان از آن هزار پرونده فقط 12 پرونده مانده است.

مواظب باشید که دوباره پرونده‌سازی نشود. چون سازمان بازرسی اگر موضوعی پیدا کند، دنبال می‌کند.

O البته همین الان هم پرونده‌های زیادی دارند که هروقت بخواهند، مطرح می‌کنند.

● درست است. تخصصشان اذیت است. به هرحال خیلی خوشحال شدم که شما را دیدم و گزارشهای خوبی از کارهایتان شنیدم.